درمان گردن دردآیا به دلیل گردن درد نمی‌توانید به بالا، پایین یا اطراف نگاه کنید؟ آیا ساعت‌ها برای پیدا کردن یک موقعیت خواب مناسب که باعث آزار و اذیت گردن شما نشود تلاش می‌کنید؟ آیا هیچ وقت گردن شما از تصادف اتومبیل یا حادثه ورزشی به حالت عادی بازنگشته است؟ درد گردن می‌تواند فعالیت روزمره شمار را به یک مشکل اصلی تبدیل کند و کیفیت زندگی شما را خراب کند. اگر از درد رنج می‌برید و به دنبال روش‌های غیر جراحی برای رهایی از آن هستید، فیزیوتراپی به احتمال زیاد می‌تواند زندگی شما را بهتر کند.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی در مورد این روش غیرتهاجمی، با کلینیک فیزیوتراپی حسام تماس بگیرید.

 

درد گردن چیست؟

تقریباً یک سوم افراد هر سال از درد گردن رنج می‌برند، به خصوص افراد در سن 30 تا 50 سالگی. درد گردن می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، گاهی اوقات همراه با علایم و محدودیت‌های آزاردهنده است. شایع‌ترین ناحیه‌ای که افراد در آن احساس درد می‌کنند، قسمت بالای عقب گردن، نزدیک قاعده جمجمه است. این ممکن است با سردرد یا ناراحتی فک همراه باشد. همچنین ممکن است دردی که به بازوها یا شانه‌های شما تحمیل می‌شود را تجربه کنید. این درد ممکن است حاد (با برطرف شدن علت اصلی درد بهبود می‌یابد) یا مزمن (ادامه برای چند ماه یا سال، به طور مداوم یا در دوره های عود) باشد.

 

علایم درد گردن

دردهایی که با نگه داشتن سر در یک پوزیشن ثابت به مدت طولانی بدتر می‌شوند ، مثلا فرد هنگام رانندگی و کار کردن با کامپوتر احساس درد بیشتری می کند.

 • سفتی و اسپاسم عضلات
 • ناتوانی در تکان دادن سر
 • سردرد
 • سخت شدن چرخش گردن
 • درد تیز و شدید در یک ناحیه
 • سوزش کلی در گردن
 • ناتوانی در بلند کردن اجسام
 • نارسایی روده

 

چه عواملی باعث گردن درد می‌شود؟ (علت درد گردن)

درد گردن از کجا می‌آید؟ در بسیاری از موارد، علت ضربه است. یک حادثه آسیب‌زا می‌تواند صدمه حاد به سازه‌های پیچیده و بافت‌های ظریف تشکیل‌دهنده گردن وارد کند. اما حتی بیشتر اوقات، درد به تدریج در ارتباط با یک مسئله مزمن اساسی ایجاد می‌شود.

برخی از دلایل شایع دردهای گردن شامل موارد زیر است:

 

دیسک‌های شکسته یا فتق 

دیسک‌هایی که از ستون فقرات بیرون زده می‌توانند بر روی ریشه‌های عصبی ستون فقرات گردن رحم فشار بیاورند.

 

پوکی استخوان

استئوآرتریت مفاصل صورت (که مهره‌های گردن را بیان می‌کند) می‌تواند باعث درد مزمن شود.

 

وضعیت ضعیف

حالت ایستاده مانند “گردن متنی” ناشی از همیشه نگاه کردن به سمت پایین، مثل نگاه کردن به تلفن همراه، می‌تواند عضلات گردن را سفت کند.

 

صدمات حرکتی تکراری

اگر شغل یا ورزش باعث می‌شود که شما باربری کنید یا سر خود را دائما به اطراف بچرخانید، ممکن است دچار صدمات حرکتی تکراری مانند تاندونیت شوید.

 

Whiplash

یک ضربه شدید با فشار کافیست سر شما را فاصله دهد تا عضلات گردن، پارگی رباط‌ها، دیسک‌های فتق و اعصاب فرو رفته را پاره کند.

 

كمتر از همه، ضایعه می‌تواند با بیماری‌هایی از سرطان تا مننژیت همراه باشد. حتی انتخاب سبک زندگی مانند سیگار کشیدن یا انتخاب بالش می‌تواند خطر درد گردن شما را افزایش دهد.

 

پیشگیری از گردن درد

بیشتر دردهای گردن به دلیل موقعیت بد سر و سن بالای افراد اتفاق می‌افتد . جهت پیشگیری از درد، اقداماتی زیر را توصیه می‌کنیم.

 • موقعیت سر خود را اصلاح کنید
 • کمی به خودتان استراحت دهید
 • میز، صندلی و کامپیوتر خود را تنظیم کنید
 • موقع صحبت کردن با تلفن همراه
 • سیگار را ترک کنید
 • لوازم سنگین بلند نکنید

 

درمان گردن درد با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یک راه حل ایده‌آل برای بسیاری از مبتلایان به درد گردن است. این روش بدون خطر و در زمان بهبودی عمل جراحی، تسکین بیشتری نسبت به داروها می‌دهد. درمانگران ما در کلینیک فیزیوتراپی حسام می‌دانند که چگونه ساختارهای مختلف سر باید با هم کار کنند و چه نوع علائمی نشان دهنده اختلالات خاص یا آسیب دیدگی است. هنگامی که فیزیوتراپی‌های ما ستون فقرات گردن رحم، دامنه حرکات، علائم (از جمله علائم عصبی که به اندام فوقانی مراجعه کرده‌اند) و تاریخچه پزشکی را بررسی کرده‌اند، می‌توانند یک رژیم فیزیوتراپی ایجاد کنند تا به شما در رعایت این ناراحتی کمک کند.

گزینه‌های معمول فیزیوتراپی برای درمان درد شامل موارد زیر است:

تمرینات

علیرغم تصویر آشنا از درد گردن که بیمار تمام وقت خود را در بریس می‌گذراند، تمرینات می‌تواند درمان خوبی را انجام دهد تا زمانی که آگاهانه تجویز شده و با دقت انجام شود. این تمرینات می‌تواند عضلات شما را دچار مشکل کند و به آنها قدرت لازم برای حمایت صحیح از سر شما را می‌بخشد.

 

تکنیک‌های فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شما ممکن است گرما، یخ، تحریک الکتریکی، ماساژ درمانی و سایر تکنیک‌ها را برای رفع التهاب، تسکین اسپاسم گردن و بهبود سریع‌تر توصیه کند.

 

مشاوره در مورد شیوه زندگی

متخصص کلینیک فیزیوتراپی حسام می‌توانند تغییراتی در محیط کار، وضعیت خواب، بالش، وضعیت روزمره و هر نوع تغییر دیگر برای کمک به شما در بهتر نگه داشتن گردن ارائه دهد.