ماساژ درمانی (Massage Therapy)

ماساژ درمانی یکی از مفیدترین انواع درمان منفعلانه است که ما در کلینیک فیزیوتراپی حسام ارائه می‌دهیم. درست متوجه شدید، فیزیوتراپی نه فقط ماساژ درمانی ارایه میدهند بلکه در ماساژ درمانی آموزش دیده‌اند و می توانند از آن به نفع شما استفاده کنند، کی فکرش رو می‌کرد ماساژ درمانی می‌تواند تحت پوشش بیمه درمانی باشه؟

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی شامل طیف گسترده‌ای از تکنیک‌های دستی (دستان فیزیوتراپیست‌ها) است که می‌تواند برای هدف قرار دادن بافت‌های خاص بدن از جمله عضلات، فاسیا، غدد لنفاوی، مفاصل و تاندون‌ها استفاده شود.

 

انواع ماساژ درمانی

 

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی ملایم‌تر است و بافت‌های سطحی بیشتری را هدف قرار می‌دهد، مناسب برای هر کسی که به دنبال آرامش و تسکین روانی و همچنین استرس جسمی است.

 

ماساژ نقطه فشار

ماساژ نقطه فشار برای تسکین نقاط حساس در بافت فاسیکی بدن مؤثر است (که به طور محافظی بروی بافت پیوندی است مانند پوشش سوسیس محافظت می‌کند)

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق برای ورزشکاران و هرکسی که نیاز به تسکین تنش در عضله عمیق خود دارد مفید است. این ماساژ مناسب‌ترین ماساژ برای قسمت‌هایی از بدن است که دچار مشکلی مثل سفتی و درد هستند.

 

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی به قسمت‌های عضلانی که در یک ورزش خاص بسیار درگیر هستند، کمک می‌کنند. در این ماساژها از انواع روشها بهره میبرند می شود که به ورزشکاران در انجام تمرینات قبل، بعد و در طول مسابقات ورزشی یاری می‌دهد. ممکن است افراد بخواهند که از این نوع ماساژها جهت بالابردن انعطاف‌پذیری بدن و جلوگیری از آسیب‌دیدگی استفاده کنند. استفاده از ماساژ ورزشی می‌تواند برای کشیدگی‌های عضلانی موثر باشد و پس از آسیب‌های ورزشی به بهبودی کامل آنها کمک کند.

 

ماساژ روی صندلی

ماساژ روی صندلی در حالی که به طور کامل دارای پوشش هستید و روی صندلی که برای این کار دیده شده است، نشسته‌اید، انجام می‌شود. ماساژ روی صندلی معمولا جهت انجام ماساژ گردن، شانه، بازو، کمر و دست است.

 

ماساژ شیاتسو

شیاتسو در زبان ژاپنی به معنی ‘فشار انگشتان’ است. ماساژ شیاتسو، از فشارهای دارای ریتم گونگونی بر روی قسمت‌های خاصی از بدن استفاده می‌کند. به این قسمت‌ها، نقاط آکوپرشر گفته می‌شوند. این نقاط برای جریان انرژی حیاتی بدن که “چی” نام دارند، مهم هستند. گفته می‌شود این ماساژ می‌تواند به آزادسازی گرفتگی عضله در نقاط آکوپرشر کمک کند.

 

ماساژ تایلندی

در ماساژ تایلندی، ماساژور از بدن خود استفاده می‌کند تا ماساژ گیرنده را در وضعیت‌های بدنی مختلف قرار دهد. ماساژ تایلندی شامل نقاط آکوپرشر، فشردن عضلات، تحرک مفاصل است.

 

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ به این صورت که سنگ‌های گرمی را بر روی نقاط مشخصی از بدن قرار می‌گیرد. گاهی این سنگ‌ها به عنوان ابزارهای ماساژ استفاده می‌شوند و یا موقتا بر روی آن نقطه از بدن قرار داده می‌شود. استفاده از این روش همراه با دیگر انواع ماساژ، می‌تواند بسیار آرام بخش باشد، چرا که سنگ‌ها گرما را به عمق بدن انتقال می‌دهند.

 

رفلکسولوژی (Reflexology)

در رفلکسولوژی از دست‌ها، انگشت‌ها برای تحریک نقاط مشخصی از پا استفاده می‌شود. این نقاط پا با قسمت‌های مختلف بدن در ارتباط هستند. بنابراین این ماساژ میتواند موجب بهبودی و بازیابی سلامتی شما شود.

 

ماساژ دوره‌ی بارداری

در زمان بارداری بدن باردار متحمل تغییراتی می‌شود. ماساژهای مخصوص دوره‌ی بارداری می‌توانند به کاهش اضطراب و استرس، ورم دست و پا و آرام‌سازی عضلات و تسکین درد مفاصل، در دوران بارداری کمک کند. ماساژ دوره‌ی بارداری مخصوصا در مدت زمانی که امکان استفاده از سایر روش‌های درمانی ممنوع است موثر باشد. این روش با استفاده از تجهیزات و بالش‌های مخصوصی که جهت این نوع ماساژ تهیه شده است انجام می‌شود، پس خیالتان بابت آسایش در طول اجرای ماساژ راحت باشد.

 

ماساژ درمانی مناسب چه کسانی است؟

همه از نوجوانان تا سالمندان می‌توانند از ماساژ درمانی بهره‌مند شوند. این روش مزایای متنوعی را ارائه می‌دهد که تقریباً در مورد هر کسی بی‌خطر است.

 

مزایای ماساژ درمانی شامل موارد زیر است:

 • گردش خون بهبود یافته و تخلیه لنفاوی
 • شتاب بهبودی
 • کاهش تورم و التهاب
 • دامنه حرکت بهبود یافته است
 • کاهش درد
 • کاهش چسبندگی و تشکیل بافت اسکار
 • کاهش استرس
 • بهبود روحیه


ما از ماساژ درمانی برای کمک به افراد در مدیریت یا بهبودی از طیف وسیعی از شرایط استفاده می کنیم، از جمله فیبرومیالژیا، درد کمر و گردن ، آرتروز ، میگرن ، درد عصب دیابتی ، صدمات مربوط به ورزش و تصادف خودکار و حتی اختلالات روانی از جمله اضطراب و افسردگی ( از آنجا که استرس روحی و عاطفی غالباً از نظر عصبی در بافت‌های جسمی منتقل و ذخیره می شود) یک ماساژ حرفه ای ارائه شده توسط یک فیزیوتراپی حتی می تواند اثرات شیمی درمانی را کاهش دهد و می تواند روند بهبودی را در بیماران بعد از عمل تسریع کند.

 

عوارض ماساژ درمانی

ماساژ درمانی بدن برای افرادی که دارای موارد زیر هستند پیشنهاد نمی‌شود:

 • اختلال‌های خونریزی یا مصرف‌کنندگان داروهای رقیق کننده خون
 • ترومبوسیتوپنی شدید (اختلال در پلاکت‌های خون)
 • افرادی که دارای جراحت یا زخم‌های در حال التیام
 • افرادی که داری پلاتین در بدن هستند
 • پوکی استخوان با شدت بالا
 • ترومبوز وریدی عمیق
 • شکستگی
 • سوختگی

 

در طول ماساژ درمانی من چه انتظاری باید داشته باشم؟

اولین چیزی که هنگام مراجعه به کلینیک ما جهت ویزیت فیزیوتراپی انتظار داشته باشید، یک معاینه دقیق و پرسشنامه از تاریخچه بیمار است. ما می‌خواهیم همه بیماران ما با لباس راحت و کفش مناسب به ما مراجعه کنند. اگر ماساژ درمانی به عنوان بخشی مناسب از برنامه مراقبت شما در نظر گرفته شود، ما مطمئناً شما را در موقعیتی راحت که در حالت نشسته یا درازکش  قرار می‌دهیم. بیان این ضروریست که عزت و حریم شخصی شما برای ما مهم است.

در حین ماساژ، پزشک شما ممکن است از روغن یا لوسیون مخصوصی که روغن‌های پایه‌ای به آنها اضافه شده است نیز استفاده کند. از روغن‌های پایه‌ای معطر برای تقویت فواید ماساژ با تحریک حس بویایی، تقویت درگیری عصبی استفاده می‌شود. ترکیبی از آروماتراپی، لمس ملایم و حرکات مایع می‌توانند اثرات مفید هر درمان فردی را به حداکثر برسانند.

در کلینیک ما، درمانگران ما می‌توانند در مورد هر چیزی که ممکن است برای شما مبهم باشد با شما صحبت کنند و شما را راهنمایی کنند تا بتوانند بهبودی را در همه سطوح ترغیب کنند و به شما در درک عمیق‌تر از بدن و تکنیک‌هایی که در حال اجرا هستند کمک کنند. ما فقط نگران علائم بیماری نیستیم. ما می‌خواهیم علت یا علل اصلی شما را شناسایی و برطرف کنیم تا بهبودی شما کامل‌تر و ماندگارتر شود.