تحریک الکتریکی | الکتروتراپی (Electrotherapy)

تحریک الکتریکی یا الکتروتراپی چیست؟

اگرچه ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد،اما تحریک الکتریکی به هیچ وجه این ظور نیست! در صورت استفاده صحیح و تحت هدایت یک متخصص فیزیوتراپی مجاز و مجرب، تحریک الکتریکی روشی ایمن و کارآمد است که می‌تواند برای درمان انواع شرایط با تشخیص متخصص استفاده شود.

دستگاه تحریک الکتریکی استاندارد از الکترودهای چسبنده‌ای که در اطراف ناحیه مورد نظر در بدن قرار گرفته‌اند، استفاده می‌کند. این الکترودها از طریق سیم منتهی به واحد متصل می‌شوند، که از طریق آن می‌توان الکتریسیته عبور کرد و در نهایت با اعصاب حسی و / یا حرکتی (بسته به نوع جریان مورد استفاده) ارتباط برقرار کرد.

الکتروتراپی روش درمانی با کیفیتی است که به طور مکرر برای درمان اعصاب و ناراحتی‌های عضلانی مزمن تجویز می‌شود. الکتروتراپی به راحتی جریان الکتریکی قابل اندازه گیری و ایمن را از دستگاه منبع به بافت نرم بدن از طریق الکترود انتقال می‌دهد. اثرات درمانی بر روی بافت‌های عصبی عضلانی بدن ممکن است بسته به طول موج و فرکانس جریان و ضربه‌ی اعمال شده به قسمت مورد در فرد تحت درمان متفاوت باشد.

تحریک الکتریکی مورد استفاده در فیزیوتراپی

چندین حالت تحریک الکتریکی وجود دارد که از انواع مختلفی از جریان‌های در نظر گرفته شده برای تحریک اعصاب مختلف به روش‌های مختلف استفاده می‌کند. این‌ها شامل حالت‌هایی از قبیل تحریک عصب الکتریکی از راه پوست (TENS)، تداخل، پیش مدولاسیون، روسی و متقارن یا نامتقارن دوفازی است. اجازه ندهید که کلمات شما را گیج کنند. فیزیوتراپی حسام درکنار شماست تا ارایه مشاوره و راهکار بتوانید انتخاب سالم و صحیحی داشته باشید.

TENS

اولین و رایج‌ترین نوع از روش‌های الکتروتراپی، تحریک الکتریکی اعصاب محیطی، یا TENS است. درمان TENS جریان را از طریق پوست انتقال می‌دهد تا سیستم عصبی با قطع کردن گیرنده‌های محیطی مسیر درد که به مغز می‌روند موجب کاهش حس درد شود.

TENS درمانی چگونه کار می‌کند؟

به طور معمول، دستگاه TENS با باتری کار می‌کند و تحریک الکتریکی در فرکانس بالا و با شدت ایجاد می‌کند که باعث انقباضات و از کار افتادن محرک نمی‌شود. پزشک می‌تواند پالس، فرکانس و شدت جریان را برای شرایط خاص تنظیم کند.
متاسفانه، محققان به طور کامل نمی‌دانند که دستگاه چرا و چطور کار می‌کند. تنها چیزی که می‌توان گفت این است که، درمان TENS برای درد مؤثر است، زیرا تحریک عصبی باعث می‌شود که اعصاب پر تحرک بمانند و از تحرک دیگر حواس مانند حس درد جلوگیری شود. درمان TENS همچنین باعث تولید و ترشح آندورفین می‌شود که به عنوان داروی مسکن و ضد درد طبیعی بدن است. اگر چه در ابتدا تحریک الکتریکی برای کنترل درد استفاده می‌شود، گردش خون را به صورت موضعی نیز بهبود بخشیده و همچنین می‌تواند اسپاسم عضلانی را کاهش یا کاملا از بین ببرد.
شما با قرار گرفتن الکترودهای TENS بر روی پوست که احساس درد دارید شروع به درمان می‌کنید. این الکترودها به یک دستگاه کوچک که باعث تحریک الکتریکی می‌شود، متصل می‌گردند. این دستگاه ممکن است احساس سوزن سوزن شدن را در جایی که الکترود روی پوست قرار می‌گیرد، بوجود آورند. با اینحال، معمولا عوارض جانبی کمی در این روش درمانی وجود دارد.

شرایط مرتبط با TENS درمانی
دستگاه TENS برای تحریک عصبی غیرتهاجمی برای کاهش دردهای مزمن و حاد استفاده می‌شود. درمان TENS می‌تواند برای تسکین علائم زیر استفاده شود:
• گردن درد
• کمر درد
• سیاتیک
• آرتروزهای استخوانی(استئوآرتریت) و دیگر انواع آرتروزها
• بورسیت( التهاب کیسه‌های مفصلی)
• تاندونیت
• دردهای ناشی از سرطان
• شانه درد و شانه یخ زده
• درد عصبی
• میگرن و سردرد
این روش درمانی برای افرادی که مبتلا به نوروپاتی دیابتی هستند مفید است. تعدادی از آزمایش‌های تصادفی کنترل شده اثربخشی TENS درمانی را مورد بررسی قرار دادند.

TENS، یا تحریک الکتریکی عصبی پوستی، به عنوان رایج‌ترین انواع الکتروتراپی و جایگزین دارو برای کنترل درد است.

 

درمان از طریق تحریک الکتریکی

کلینیک فیزیوتراپی حسام به منظور ارائه انواع اثرات درمانی مفید از تحریک الکتریکی استفاده می کند، از جمله:

  • کاهش، از بین بردن و / یا کنترل درد (حاد و مزمن)
  • گردش خون محلی را افزایش دهید
  • تورم را کاهش می دهد
  • دامنه حرکت را بهبود بخشید
  • اسپاسم عضلات را کاهش دهید
  • ارائه بیوفیدبک (aka بهبود آگاهی بدن)
  • هماهنگی موتور را بهبود ببخشید
  • آموزش مجدد عصبی و عضلانی را ارائه دهید
  • جلوگیری از یا آتروفی عضلانی معکوس (به ویژه پس از بی حرکتی طولانی مدت ، مانند اندام به عنوان یک شکستگی بهبود می یابد)

 

کنترل و کاهش درد احتمالاً شایع ترین نشانه استفاده از تحریک الکتریکی است. به طور خاص ، این روش می تواند با تحریک الیاف عصبی حسی خاص (از جمله الیاف A-بتا ، A-دلتا و C) اثر ضد درد طبیعی و کاملاً طبیعی ایجاد کند که هم باعث مختل شدن یا کاهش احساس درد می شود و هم باعث ترشح انتقال دهنده های عصبی خاص می شود. که می تواند اثرات تسکین دهنده درد را طولانی‌تر کند.

در حالی که برای همه افراد (از جمله افرادی که ترومبوز ورید عمقی دارند، افرادی که باردار هستند، افرادی که دارای ضربان ساز ضربان ساز هستند و افرادی که دارای اختلال شناختی هستند) نیست یا استفاده از آن در هر ناحیه بدن (از جمله در گردن قدامی، چشم‌ها یا مناطق دارای آسیب دیده) ایمن نیست. تحریک الکتریکی را می توان برای انواع مختلفی از شرایط ذکر کرد، از جمله صدمات حاد ناشی از ورزش یا صدمات ناشی از تصادف، صدمات استرس کاری، فشار عضلات، رباط و حتی موارد عصبی از جمله سکته مغزی.

 

آیا تحریک عضلات الکتریکی صدمه می زند؟

خیر، شدت تحریک عضلات الکتریکی یا تحریک عصب حسی به راحتی قابل اصلاح است و در نهایت فقط به اندازه ای است، بیمار می‌توانید تحمل کنید. به طور معمول، تحریک الکتریکی احساس خستگی یا خستگی می‌کند (بعضی از بیماران آن را به عنوان یک احساس “پین و سوزن” تسکین دهنده توصیف می‌کنند). گاهی اوقات، مانند مواردی که برای تقویت عضلات استفاده می‌شود ، میزان شدت آن می‌تواند زیاد و تا حدودی ناراحت کننده باشد، اما هرگز نباید باعث درد شود.

 

در طول یک جلسه تحریک الکتریکی چه انتظاری باید داشته باشم؟

آسایش، ایمنی و عزت بیماران ما اولویت شماره یک است. به همین دلیل، از شما می‌خواهیم وقتی برای ویزیت به ما مراجعه می‌کنید، لباس راحتی و شلوار و کفش های محکم بپوشید.

در مشاوره اولیه شما، انتظار می‌رود از طریق یک پرسشنامه کامل تاریخچه بیمار (ما سوالات خود را در مورد تاریخچه گذشته، پزشکی و خانوادگی شما) و معاینه فیزیکی بپرسیم. فیزیوتراپی شما قادر به تشخیص وضعیت شما و سپس تهیه یک برنامه درمانی مناسب برای رفع نیازهای بی‌نظیر شما خواهد بود.

اگر فیزیوتراپ شما تصمیم بگیرد که تحریک الکتریکی بخشی مناسب از برنامه مراقبت شما است او ابتدا در مورد روش مختص به شما، شما را راهنمایی و آموزش می دهد. از شما خواسته می شود كه در یك وضعیت راحت بنشینید یا دراز بکشید، پوست شما در ناحیه درمان مورد نظر تمیز و آماده می شود و فیزیوتراپ شما را قدم به قدم در كل درمان راهنمایی می‌كند.

انتظار نتایج عالی!

آیا مایل به ساتفاده از روش تحریک الکتریکی هستید؟ نمی‌دانید آیا این می‌تواند به درد یا اختلال عملکرد شما کمک کند؟ خدمات ما، از جمله تحریک الکتریکی و سایر روش‌ها ، مبتنی بر شواهد، مدرن ترین، مؤثر و کم‌خطر و بدون خطر عوارض جانبی است. امروز با ما تماس بگیرید تا بهترین راهنمایی و مشاوره را رایگان به شما ارایه دهیم.