ورزش درمانی یا تمرین درمانی

از طریق ورزش درمانی یا تمرین درمانی می توان عملکرد خود را ترمیم کرد و زندگی‌ای بدون درد را تجربه کرد. تمرین درمانی به مجموعه‌ی گسترده‌ای از فعالیت‌ها و تمریناتی اشاره دارد که بر بازسازی و حفظ، تقویت، استقامت، انعطاف‌پذیری، ثبات و تعادل بدن تأکید می‌کند. هدف از انجام ورزش درمانی، بازگشت شرایط بیمار آسیب‌دیده به عملکرد کامل بدنی و از بین رفتن دردهای ایجاد شده است. برای درخواست مشاوره و راهنمایی برای این که ما چگونه می‌توانیم به وسیله ورزش درمانی درد شما را تسکین دهیم، با فیزیوتراپی حسام تماس بگیرید.

 

ورزش درمانی چیست؟

ورزش درمانی یا تمرین درمانی به حرکات و تمرین‌های ورزشی مخصوص و برنامه‌ریزی شده که برای بازگشت قسمت‌های آسیب دیده به حالت عادی انجام می‌گیرد، گفته می شود. ورزش‌ها و تمرینات فیزیوتراپی یکی از مؤثرترین راه‌ها برای کاهش و جلوگیری از آسیب و درد هستند. ورزش درمانی همچنین، درد و تومی که در بافت‌های واریسی به وجود آماده را کاهش می‌دهد. تمرین درمانی یک روش عالی و موثر در مدیریت کردن وضعیت‌های  عضلاني و اسكلتي است. از مزیت‌های ورزش (تمرین) درمانی امکان اجرای حرکات تمرینی در منزل بعد از یادگیری صحیح آنهاست.

هدف هر برنامه تمرینی این است که احساس سلامتی و قوی‌تر شدن را قبل از شروع تمرینات به شما نشان دهد. ورزش درمانی اهداف مشابهی دارد، اما فعالیت‌های گسترده‌ای را در بر می‌گیرد که به شما کمک می کند قدرت، انعطاف‌پذیری، تعادل، استقامت یا ثبات خود را بازیابی یا حفظ کنید. این که آیا شما مجروح شده‌اید، یک بیماری را تجربه کرده‌اید، یا به راحتی متوجه شده‌اید که توانایی‌های بدنی خود را از دست می‌دهید، ورزش درمانی می تواند ضمن بهبود تناسب اندام شما از بروز اختلال و ناتوانی جلوگیری کند. به طور معمول به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی انجام می شود، این نوع تمرینات توسط یک متخصص فیزیوتراپی تجویز می‌شود.

هدف ورزش درمانی آزاد سازی حرکات مفاصل و افزایش یا حفظ دامنه حرکتی.

 

 

مزایای ورزش درمانی

 • افزایش گردش جریان خون برای تسریع روند بهبود بافت نرم و افزایش متابولیسم
 • افزایش سایز و تقویت بافت‌های عضلانی و استحکام کششی
 • تقویت و افزایش یکپارچگی بافت‌های هم بند
 • افزایش تراکم استخوانی
 • افزایش استقامت و کاهش خستگی و احساس ضعف
 • افزایش دامنه حرکتی ستون فقرات و اندام
 • افزایش و بهبود تعادل بدنی
 • کاهش آتروفی
 • کاهش تورم و ادما
 • بهبود واکنش‌ها، به کار گیری و استقامت عضلات
 • بهبود عملکرد مفاصل
 • بهبود هماهنگی و زمان‌بندی گروه‌های عضلانی

 

انواع تمرینات ورزش درمانی (تمرین درمانی)

هر تمرین درمانی با توجه به هدف خود طبقه‌بندی می شود.

تمرین دامنه حرکت

این تمرینات با هدف افزایش دامنه حرکت در مفاصل و بافت‌های نرم شما انجام می شود. این ممکن است از طریق فعالیت‌های کششی فعال، غیرفعال یا کمکی انجام شود که به منظور کمک به مفاصل شما بهتر و بدون درد حرکت می کند.


تمرین عملکرد عضلات

افزایش قدرت، استقامت و قدرت عضلات برای ایجاد تعادل و پایداری خوب و همچنین سلامت استخوان و مفصل بسیار مهم است. تمرینات مقاومت و تمرینات استقامتی برای افزایش قدرت عضلات بدون آسیب دیدگی طراحی شده اند.


ورزش حالت ایستاده

ساعاتی که در میزها، خم شدن بیش از صفحه کلیدها، ضعف عضلات یا عادت ساده می گذرد، همه می توانند به وضعیت وحشتناک منجر شوند. آنچه ممکن است متوجه نشوید این است که وضعیت استقرار تأثیر مستقیمی بر قدرت عضله، تعادل و تمایل به آسیب دیدگی دارد. تمرینات پوسچر نه تنها در هنگام ورزش، بلکه در زندگی شما به طور کلی باعث بهبود درد و دردها می شود.


تمرین تعادل و هماهنگی

هر بار که ایستاده‌اید یا می نشینید، استخوان‌ها و عضله‌ها در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند تا به شما کمک کند که قائم باشید. هر بار که می ایستید، راه می روید، می نشینید، دندان‌های خود را مسواک می کنید، یک وعده غذایی می پزید و یا از فعالیت‌های روزانه خود مراقبت می کنید، در حال آزمایش هماهنگی خود بین سیستم‌های عضلانی و اسکلتی در بدن خود هستید. توانایی شما برای مراقبت از خود یا عزیزان به توانایی تعادل شما و هماهنگی دست‌ها، پاها، دست‌ها و پاها بستگی دارد. به همین دلیل است که تمرینات تعادل و هماهنگی به ویژه پس از آسیب یا بیماری بسیار مهم هستند. اگر نتوانید تعادل برقرار کنید، اگر هماهنگی خود را از دست دهید، توانایی مراقبت از خود را از دست می‌دهید.


تمرین آرامش

آرامش، بخشی از ورزش درمانی است. اگرچه کار کردن عضلات، مفاصل و بافت‌های نرم بدن بسیار مهم است، اما کمک به آنها در آرامش نیز مهم است. تکنیک‌های تسکین درد از جمله گرما، سرما، تحریک الکتریکی، ماساژ و یا ماشه درمانی می‌تواند به بدن کمک کند تا آرامش و خواب شما را بهبود ببخشد، فشار خون شما را کاهش دهد و شما را برای انجام ورزش بیشتر بازگرداند.


ورزش‌های خاص منطقه

به راحتی می توان ورزش را به عنوان کاری که با عضلات انجام می دهیم فکر کرد، اما کمک به سیستم‌های دیگر بدن نیز مهم است. در این موارد، ورزشهایی که تنفس یا گردش خون را هدف قرار می دهند ممکن است برای کمک به سرعت بهبودی، بهبود جریان خون یا کاهش استرس در بدن توصیه شود.

 

وسایل تمرین درمانی فیزیوتراپی

در کلینیک فیزیوتراپی حسام مراجعان می‌توانند از بروزترین وسایل ورزش درمانی فیزیوتراپی بهره ببرند. برخی از وسایل شامل:

 • استپر برای درمان کمر درد و افزایش تراکم استخوان و پیشگیری از آرتروز
 • انواع رولر برای استفاده در تمرین‌های گردنی
 • استندینگ فریم برای درمان بیماری‌های نخاعی
 • تخت‌های مخصوص کار درمانی و فیزیوتراپی
 • دوچرخه ثابت و تردمیل

 

تمرین درمانی چگونه درد را تسکین می دهد؟

ممکن است که در طول انجام حرکات تمرینی احساس درد کنید. با این وجود وقتی درد را با دارو و استراحت درمان می‌کنید، فقط به عضلات اجازه می‌دهید تا ضعیف‌تر شوند، که این باعث درد بیشتر و عملکرد کمتر مناطق آسیب دیده می‌شود. یک فیزیوتراپ برای ارزیابی عملکرد، قدرت و دامنه حرکت بدن و همچنین میزان درد شما هنگام انجام کارهای اساسی آموزش دیده است. او می توانند یک برنامه درمانی اختصاصی، از جمله تمرین درمانی تدوین کند، که می‌تواند مناطق ضعیف را تقویت کند، عملکرد را به مفاصل ترمیم کند و سطح درد کلی شما را کاهش دهد. نه تنها می‌توانید زندگی بدون درد را تجربه کنید، بلکه می توانید با قدرت و استقامت بیشتر از قبل نیز این کار را انجام دهید. هنوز هم کنجکاو نیست که چگونه خدمات فیزیوتراپی و ورزش درمانی می تواند به شما کمک کند؟ بگذارید ارزیابی و کمک کنیم تا در مسیر بهبودی قرار بگیرید. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.