درمان فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا چیست؟

فیبرومیالژیا (Fibromyalgia) اصطلاحی است که برای توصیف گروهی از علایم بکار می‌رود. فیبرومیالژیا یک سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن است که با درد در سطح گسترده، نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب مشخص می‌شود. فردی که دچار خستگی یا ناتوانی، نواحی حساس بدن، تغییرات خلقی یا درد عضلانی است، می تواند با این بیماری تشخیص داده شود. در حالی که هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد فیبرومیالژیا می شود و علت آن ناشناخته است.

برخی معتقدند که این درد ناشی از یک سیستم عصبی سمپاتیک بیش فعال است، بخشی از بدن که باعث مبارزه یا پاسخ می‌شود. بسیاری از افراد بعد از یک واقعه آسیب زا از نظر جسمی یا عاطفی ابتدا علائم را تجربه می‌کنند. برخی دیگر پس از گذر از استرس مزمن یا افسردگی، احساس درد می‌کنند در حالی که برخی از آنها علائمی دارند که به مرور زمان ایجاد می‌شوند. فیبرومیالژیا بیشتر از مردان بر زنان تأثیر دارد.

 

علایم تشخیص فیبرومیالژیا

در اکثرا موارد تشخیص فیبرومیالژیا با استفاده از فهرست استاندارد علامت‌ها، کاری سخت به‌شمار می‌آید. از‌این‌رو اکثر متخصصان با رد موارد دیگر به تشخیص این سندرم می‌رسند. تشخیص فیبرومیالژیا دشوار است و این سندرم در بسیاری از موارد تشخیص داده نمی­‌شود. با این وجود، سه نشانه توسط اکثر مبتلایان به این سندرم گزارش می­‌شود:

  • درد، احساس خستگی و اختلال خواب.
  • درد ناشی از فیبرومیالژیا با درد ناشی از بیماری­‌های دیگر تفاوت دارد.
  • درد ناشی از فیبرومیالژیا، پراکنده، چندنقطه‌ای، عمیق، سوزان یا گزگز‌کننده است.
  • بیمار احساس می­‌کند این درد کم و زیاد می­‌شود یا از محلی به محل دیگر منتقل می‌شود.
  • یکی از نشانه­‌های قابل تشخیص وجود نقاط حساس در فیبرومیالژیا است.

 

نقطه حساس چیست کدام بخش‌ها از بدن ‌است؟

نقاط حساس به نقاطی از بافت نرم، مانند عضلات گفته می­‌شود که احتمال وقوع درد در آن‌ها بیشتر از سایر نواحی است. این نقاط می­‌تواند شامل پشت سر، ناحیه پایین گردن، آرنج­‌ها، لگن، زانوان و پایین کمر باشد.

 

درمان فیبرومیالژیا

از آنجا که این بیماری نیست بلکه خوشه‌ای از علائم است، هیچ درمانی شناخته شده برای فیبرومیالژیا وجود ندارد. درعوض، پزشکان متمرکز بر درمان علایم با دارو هستند. غالباً اگر سیستم عصبی سمپاتیک با دارو تنظیم شود، درد فروکش می‌کند. پزشکان به طور معمول برای دستیابی به این نوع تنظیم و تسکین علائم، ترکیبی از داروهای ضد درد، داروهای ضدافسردگی یا داروهای ضد تشنج را تجویز می‌کنند. با این حال، هیچ یک از درمان‌های معمولی به از بین رفتن عملکرد گسترده درد نمی‌پردازد.

 

درمان و تسکین درد فیبرومیالژیا با فیزیوتراپی

حتی اگر نمی‌توان فیبرومیالژیا را درمان کرد، یکی از مؤثرترین راه های مدیریت علائم شما را می‌توان در کلینیک فیزیوتراپی یافت. مطالعات نشان داده‌اند که ورزش‌های قلبی عروقی به همراه فعالیت‌های تقویت کننده وضع حمل نه تنها باعث تسکین درد گسترده می‌شوند، بلکه باعث افزایش سطح انرژی، بهبود خواب و افزایش خلق و خوی می‌شوند. در طول دوره درمان، می‌توان توانایی بدن را در تنظیم ضربان‌های عصبی متعادل کرد و به نوبه خود علائم خود را کاهش داد. به طور معمول، خدمات فیزیوتراپی شامل چهار بخش مرتبط هستند.

 

ورزش قلب و عروق

یکی از بهترین راه‌های کاهش درد گسترده، حرکت کم تحرک است. این ممکن است شامل پیاده‌روی بر روی تردمیل، هوازی در آب یا سایر تمرینات با هدف بهبود جریان خون، کاهش استرس و افزایش آمادگی قلبی عروقی باشد. فیزیوتراپی شما یک برنامه ورزشی را برای توانایی‌های شما طراحی خواهد کرد.

 

تقویت عضلات و دامنه حرکت

هنگامی که درد دارید، واکنش طبیعی شما این است که از آن قسمت محافظت کنید، یا حرکت خود را از ترس ایجاد درد محدود کنید. این دامنه محدود حرکت می‌تواند ساختارهای مهم عضلانی را تضعیف کند که دامنه حرکت شما را بیشتر محدود می‌کند و سطح درد شما را افزایش می‌دهد. این چرخه مخرب فقط با کار برای تقویت ماهیچه‌های ضعیف شده و بازگشت دامنه حرکت به ناحیه‌ای که از آن محافظت کرده‌اید می تواند شکسته شود. اما وقتی درد می‌کنید، چگونه این کار را انجام دهیم. متخصصان فیزیوتراپی میتوانند به شما در این امر کمک کنند.

 

روشهای تسکین درد

یک فیزیوتراپی در کلینیک خود ابزارهای زیادی دارد که هدف آنها تسکین درد بدون دارو است. این موارد ممکن است شامل استفاده از یخ، گرما، نقطه شروع درمان، کشش، پیلاتس، ماساژ، تحریک الکتریکی یا سایر ابزارهای درمانی باشد که می‌تواند به شما در محدود کردن درد و بازگرداندن بدن کمک کند. همراه با ورزش هدفمند و یک برنامه تمرینی قلبی عروقی، می‌توانید بدن خود را برای ارسال و دریافت سیگنال های دقیق بدون ایجاد درد گسترده، مجدداً آموزش دهید.

صرفنظر از اینکه در کجای مسیر قرار دارید، می توان از طریق خدمات فیزیوتراپی از بدترین علائم خود رهایی یافت. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا جهت درخواست مشاوره با تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم که چگونه فیزیوتراپی می‌توانند شما را در مسیر بهبودی قرار دهد.