درمان شانه درد

بیماری‌های شانه که معمولا با درد شانه شروع می‌شوند، در مراحل اولیه بسیار ساده‌تر و در زمان کمتر و با هزینه کمتر قابل درمان می‌باشد. اما در مراحل پیچیده‌تر، بیماری‌های ساده می‌تواند حتی به مواردی مانند شانه یخ زده بیانجامد که شاید درمان آن ماه‌ها طول بکشد.

درد شانه چپ ممکن است بیمار را به پزشک قلب بکشاند ولی درد شانه ای که همراه با گردن درد می باشد معمولا منشا قلبی ندارد. درد شانه راست هم به اندازه درد شانه چپ مهم می باشد.

معمولا علائم درد شانه همراه با التهاب می باشند و لذا در هنگام استراحت خصوصا در شب و هنگام خواب که بیمار بی‌حرکت می‌باشد درد تشدید می شود که درمواردشدید بیمارحتی نمی تواند روی شانه خود بخوابد یا حتی ممکن است از درد بیدار شود.

درد شانه چیست؟

درد شانه شامل هرگونه دردی می‌شود که در شانه یا اطراف آن بوجود بیاید. ممکن است ریشه شانه درد در خود مفصل شانه یا هر یک از عضلات، رباط‌ها یا تاندون‌های اطراف آن باشد. معمولاً درد مفصل شانه با انجام فعالیت‌ها یا حرکت دادن بازو یا شانه بدتر می‌شود. طراحی مفصل شانه طوری است که پایداری را فدای قابلیت حرکت می‌کند. شانه، به عنوان مفصلی که تحرک بسیار زیادی داشته و نقشی اساس در عملکرد دست‌ها ایفا می‌کند، در معرض خطر آسیب‌دیدگی قرار دارد. 

براساس داده های به اشتراک گذاشته شده توسط موسسه ملی بهداشت، میزان شیوع درد شانه از 4٪ تا 26٪ متغیر است. با فرض دقیق این داده ها، این بدان معنی است که از هر 4 نفر یک نفر، در زمان معینی با درد شانه دست و پنجه نرم می‌کنند.

هر دو درد حاد و مزمن شانه می‌تواند احساس کسل‌کننده، کم‌عمق باشد. ممکن است با ضعف، حساسیت، تورم، کبودی و بی‌ثباتی در مفصل شانه همراه باشد و بلند کردن بازوی فرد برای آن دشوار باشد. گاهی اوقات، بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف نیز می‌تواند در بازو، دست یا انگشت ایجاد شود.

شانه شما در واقع متحرک ترین مفصل بدن است و نیاز به هماهنگی پیچیده بسیاری از ماهیچه ها (از جمله به اصطلاح کاف روتاتور)، رباط‌ها، تاندون‌ها، کپسول‌های مفصل، لابروم مفصل (لنت مشترک برای بهبود تراز)، اعصاب و … دارد. بورس (کیسه های کاهش دهنده اصطکاک بین بافت هایی مانند تاندون ها و استخوان ها). آسیب و یا اختلال در عملکرد هر یک از این ساختارها می تواند به وضعیت درد شانه منجر شود.

 

چه عواملی باعث درد شانه می شود؟

درد حاد شانه یک بیماری شایع است که معمولاً بعد از برخی از وقایع آسیب زا در ورزش، مشاغل، صدمات شخصی یا حوادث رانندگی ایجاد می شود. درد مزمن شانه بیشتر طول می کشد و ممکن است به تدریج ادامه یابد. این به طور معمول ناشی از حرکت تکراری یا استفاده بیش از حد است. از دیگر عوامل خطرزای درد شانه می توان به وضعیت ضعیف و افزایش سن اشاره کرد.

تیم فیزیوتراپی حسام ما معمولاً شرایط درد زیر شانه را تشخیص می‌دهد:

 

کپسولیت چسبنده (منجمد شانه)

محدوده کاهش یافته و پیشرونده در حرکت شانه به طور کلی و به دنبال جراحات ، بیماری یا عفونت در ناحیه شانه


آرتروز

پایین آمدن غضروف مفصل باعث ساییدگی و التهاب درد استخوان بر استخوان می شود.


بورسیت

التهاب و تورم بورسی.


جابجایی

سر هومر در داخل “سوکت” اصلی شانه (که به آن گاو glenoid گفته می شود) می تواند جزئی یا کاملاً جابجا شده باشد (خارج از مکان خارج می شود ، معمولاً به دلیل تروما قابل توجه). حتی اگر دوباره به جای خود باز شود ، احتمالاً شانه شما ناپایدارتر و در معرض خطر جراحت مجدد خواهد بود مگر اینکه درمان شود.


تاندونیت روتاتور کاف و ضربات شانه

اصطکاک یا فشار روی تاندون ها (به عنوان مثال اگر در مقابل استخوان ها مالیده شوند) می توانند تاندون ها را شعله ور کرده و باعث تورم ، درد و کاهش تحرک شوند. ترومای حاد یا مزمن همچنین می تواند منجر به پارگی های کوچک در الیاف عضله روتاتور کاف شود.


SLAP اشک

این پارگی در قسمت فوقانی لابرو در جهت قدامی به خلف است و می تواند در اثر ضربه حاد یا تکراری ایجاد شود.


درمان درد شانه با فیزیوتراپی

مسیر درست فیزیوتراپی می‌تواند به شما در مدیریت درد شانه بدون جراحی کمک کند. با یک ویزیت فیزیوتراپی شرایط خود، می‌توانید تشخیص زمینه‌ای و عوامل موثر در اختلال عملکرد خود را بدانید، از علائم خود رهایی یابید و سپس آموزش ببینید که چگونه در آینده از تکرار مشکلات جلوگیری کنید.

پس از معاینه دقیق که توسط فیزیوتراپیست‌های ما تاریخچه پزشکی، تناسب اندام، سن و سایر خصوصیات شما چک می‌کنند ، می توانند یک برنامه درمانی برای رفع اختلالات، نیازها و اهداف شما تهیه کنند. خدمات قابل تنظیم و جامع ما برای درد شانه به طور کلی شامل موارد زیر است:

  • تمرین درمانی برای بهبودی بافت‌ها، بهبود تحرک و افزایش قدرت و پایداری مفصل
  • روش‌هایی مانند لیزر درمانی با سطح پایین و تحریک الکتریکی برای کاهش تورم و تسریع بهبودی
  • نقاط ماشه‌ای برای بهبود تراز شانه
  • آموزش پوسچر و عملكرد كينيوتيپي براي بهبود وضعيت وضعيت بدن