درمان درد مزمن

آیا در طول روز دچار درد و رنج مزمن هستید؟ آیا به دلیل ناراحتی و اختلال در عملکرد، باید از مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با کار و زندگی خودداری می‌کنید؟ در حالی که اکثر ما هر از چندگاهی حداقل درد جسمی را تجربه خواهیم کرد، برای بعضی از افراد که درد آنها مزمن و طولانی مدت می‌شود می‌تواند منجر به پریشانی جسمی و روانی قابل توجهی شود.

اگر شما یکی از این افراد هستید، پیشنهاد میکنیم با ما در کلینیک فیزیوتراپی حسام تماس بگیرید و یک مشاوره اولیه رایگان دریافت کنید. ما آماده هسنتیم که به افرادی که از درد مزمن رنج می‌برند و به دنبال رهایی و بهبود کیفیت زندگی هستند به صورت کاملا ایده‌آل بدون اینکه به داروها یا روش‌های تهاجمی استفاده شود کمک کنیم.

 

درد مزمن چیست؟

طبق اعلام انجمن فیزیوتراپی آمریکا، تاکنون 116 میلیون آمریکایی با درد مزمن زندگی می‌کنند، یک وضعیت گسترده که سالانه 635 میلیارد دلار برای درمان پزشکی، معلولیت و دستمزدهای از دست رفته هزینه‌های بالایی دارد. درد مزمن از نظر فنی به عنوان درد و اختلال در عملکرد بیش از سه ماه تعریف می‌شود.

شرایط درد مزمن اغلب (هرچند نه همیشه) به عنوان شرایط درد حاد شروع می‌شود که به درستی بهبود نمی‌یابد و یا به درستی درمان نمی‌شوند. برای بسیاری از افراد، درد مزمن به یک مبارزه مادام العمر تبدیل می‌شود که می‌تواند توانایی شخص را در مشارکت در کار، ورزش، اوقات فراغت و زندگی به طور کلی مختل کند.

 

علل و عوامل درد مزمن

درد مزمن به طور کلی ترکیبی از اجزای محیطی و ژنتیکی است. عوامل خطر شامل سابقه خانوادگی و پزشکی، سن بالا، سابقه تروما، مصرف الکل، مصرف دخانیات، سلامت روانی و وجود سایر شرایط همراه مانند چاقی است. در بعضی موارد، درد مزمن “ایدیوپاتیک” تلقی می‌شود، به این دلیل که دلیل مشخصی وجود ندارد.

 

نشانه‌ها و علایم تشخیص و درمان درد مزمن

آسیب بافت نرم

اشک میکروسکوپی در عضلات و تاندون‌هایی که به درستی بهبود نمی‌یابند می‌توانند ملتهب، دردناک و سفت شوند. این اغلب به بافت زخم و نواحی سفتی در جسم منجر می‌شود (یک لایه گسترده بافت همبند داخلی که سیستم اسکلتی عضلانی را محاصره می کند) که می‌تواند بیشتر حرکت را مهار کند و منجر به درد مداوم شود.


اسپاسم عضلانی

استرس غیرطبیعی بر روی عضلات (یا حتی استرس روحی و روانی) می‌تواند باعث شود عضلات دچار اسپاسم مزمن دردناک شوند. اسپاسم عضلانی در گردن همچنین می‌تواند روی غشاهای جمجمه فشار بیاورد و منجر به سردردهای مزمن می‌شود.


شرایط دژنراتیو مفصل

استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، بیماری دیسک دژنراتیو، تنگی نخاع و ناهنجاری مفصل می تواند بسته به ناحیه بدن درگیر، باعث درد مداوم در رسیدن به همراه سایر علائم شود.


اعصاب فشرده شده

اعصاب موجود در اندام‌ها یا ستون فقرات می‌توانند توسط مفاصل تغییر یافته، دیسک‌های آسیب دیده، عضلات اسپاسم شده و سایر ساختارها به هم ریخته شوند و منجر به التهاب، تورم و علائمی مانند بی‌حسی، سوزن سوزن شدن، تیرکشیدگی و درد ضعف شوند. شرایط مشترک عصب شامل سندرم تونل کارپال و سیاتیک است.

 

فیبرومیالژیا

این یک سندرم درد مزمن است که با درد گسترده، خستگی و علائم اضافی از جمله بی‌خوابی و اضطراب مشخص می‌شود.


درمان درد مزمن با فیزیوتراپی

با توجه به داده‌های نگران کننده در مورد شیوع گسترده بیماری همه‌گیر مواد افیونی، جای تعجب نیست که CDC روش‌های محافظه‌کارانه مانند فیزیوتراپی را در هر زمان ممکن به افیونیدها توصیه می‌کند. در کلینیک فیزیوتراپی ما، شما می‌توانید با یک متخصص فیزیوتراپی با تجربه ویزیت شوید که می‌تواند انواع تکنیک‌های عاری از دارو را برای بهبود یا برطرف کردن درد مزمن شما تجویز کند و به در شما در انجام فعالیت‌های شغلی و فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برید، کمک کند.

روش‌های متداولی که برای درمان درد مزمن توسط فیزیوتراپی ارائه می‌شود عبارتند از:

ورزش درمانی

از جمله پیلاتس برای بازیابی تحرک، کاهش التهاب، افزایش قدرت و تصحیح الگوهای حرکتی غیرطبیعی است.


ماساژ و انواع دیگر تکنیک های دستی

برای افزایش گردش خون، شکسته شدن بافت اسکار و فراهم آوردن فشار روحی و روانی.


روشهای غیر تهاجمی

مانند گرما، یخ و تحریک الکتریکی برای تسکین درد و کاهش اسپاسم‌ها.


سبک زندگی و راهنمایی های غذایی

برای کاهش خطر عود مجدد درد و کاهش التهاب مزمن.


آیا درد مزمن شما را از شیوه زندگی مورد نظر خود باز می‌دارد؟ امكان آرامش كامل وجود دارد بدون اينكه خود را در معرض داروهاي معمول و مداخلات تهاجمي قرار دهيد.