اختلالات عصبی

اختلالات عصبی چیست؟

اختلالات سیستم عصبی یا بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی، طیفی از اختلالات عصبی هستند که بر ساختار یا عملکرد مغز یا نخاع تأثیر می‌گذارند.

 

انواع اختلالات عصبی

انواع اختلالات سیستم عصبی شامل موارد زیر می‌شود:

اختلالات عروقی

مانند سكته مغزی، حمله ایسكمی گذرا (TIA) ، خونریزی ساب آراکنوئید (زیرعنکبوتیه)، خونریزی و هماتوم سابدورال (درون جمجمه) و خونریزی اکسترادورال (خارج سخت-شامه ای)

 

عفونت ها

مانند مننژیت، آنسفالیت، فلج اطفال و آبسه اپیدورال


اختلالات ساختاری

مانند آسیب مغزی یا نخاع، فلج بل، اسپوندیلوز گردن، سندرم تونل کارپال ، تومورهای مغزی یا نخاعی ، نوروپاتی محیطی و سندرم گیلن باره (‫Guillain-Barré syndrome‬)


اختلالات عملکردی

مانند سردرد، صرع، سرگیجه و نورالژی


دژنراسیون

مانند بیماری پارکینسون، مولتیپل اسکلروز (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)، بیماری هانتینگتون و بیماری آلزایمر

 

علائم و نشانه های اختلالات سیستم عصبی

در زیر رایج ترین علائم و نشانه های عمومی یک اختلال سیستم عصبی است. اگر چه هر فردی ممکن است تجربه‌ی متفاوتی از علایم را داشته باشد. علایم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بروز مداوم یا ناگهانی سردرد
 • سردردی که تغییر می کند یا متفاوت است
 • از دست دادن احساس یا سوزن سوزن شدن
 • ضعف یا از بین رفتن قدرت عضلات
 • از دست دادن بینایی یا دوبینی
 • از دست دادن حافظه
 • فقدان هماهنگی
 • سفتی عضلات
 • لرزه‌ها و تشنج
 • کمردردی که به پاها، انگشتان پا یا سایر قسمتهای بدن بزند
 • آتروفی عضلانی و بیان نامفهوم
 • اختلال بوجود آمده در صحبت کردن (بیان یا درک مطلب)


علائم یک اختلال سیستم عصبی ممکن است مانند شرایط بالا نبوده و به گونه ای دیگر باشد. البته همواره برای ارائه تشخیص، میبایست به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مراجعه کنید.

 

درمان بیماری‌های ناشی از اختلالات عصبی با فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپی فیزیکی عصبی، کسی است که به آسیب‌دیدگی ناشی از بیماری سیستم عصبی، در ارزیابی و معالجه افراد دارای مشکلات حرکتی هستند تخصص دارد. این متخصصان با استفاده از تکنیک‌های مختلف درمانی، برنامه‌ای برای مراقبت از بیماران ایجاد می‌کنند و به آنها کمک می‌کنند که با یک بیماری عصبی مانند بیماری پارکینسون یا سکته مغزی بهتر حرکت کنید. شرایط عصبی چالش برانگیز است و داشتن تیمی از این متخصصان در کنار شما بسیار اثربخش هواهد بود. مطالعات نشان داده اند که فیزیوتراپی برای کسانی که از شرایط عصبی رنج می‌برند بسیار مفید است.

بدون درمان فیزیکی به دنبال یک آسیب عصبی، ممکن است بیماران نتوانند فعالیت‌های خاصی انجام دهند، عملکرد خود را از دست داده و استقلال خود را از دست دهند. فیزیوتراپی که متخصص اعصاب و روانشناسی است با طیف گسترده‌ای از بیمارانی که ممکن است شرایط زیر را داشته باشند کار می‌کنند:

 • بیماری پارکینسون
 • سکته مغزی
 • مولتیپل اسکلروزیس


بیماری پارکینسون نوعی بیماری عصبی است که بر سلولهای عصبی مغز تأثیر می گذارد. این یک بیماری مترقی است این بیماری باعث سختی در گفتار، لرزش شدید و بیان نامنظم صورت می شود. نشان داده شده است که فیزیوتراپی به کسانی که دارای بیماری‌های مزمن مانند بیماری پارکینسون هستند، کمک می کند. این انعطاف‌پذیری و قدرت را بهبود می‌بخشد. در حقیقت، اکنون فیزیوتراپی بخش اساسی بسیاری از برنامه‌های درمانی است.

 

درمان بیماری پارکینسون با فیزیوتراپی

سکته مغزی عامل اصلی ناتوانی در بزرگسالان است. فیزیوتراپی بخشی از تیم توانبخشی سکته مغزی است و برای رسیدن به بهترین نتیجه، یک برنامه فردی ایجاد خواهد کرد. فیزیوتراپی می‌تواند به شما در بهبود راه رفتن و تعادل کمک کند، شما را در مورد نحوه استفاده از وسایل کمکی آموزش داده و آموزش‌هایی را برای مراقبان خود فراهم کند. درمان به طور معمول شامل حرکات ناشی از محدودیت، تحریک الکتریکی عملکردی، تصویر حرکتی، پشتیبانی جزئی از وزن بدن و درمان‌های عصبی مانند بیوفیدبک است.

 

بیو فیدبک

بیو فیدبک نوعی از درمان های عصبی است که به شما کمک می‌کند از نحوه کار عضلات و نحوه تغییر اوضاع آگاه باشید. درمانگر الکترود را به پوست شما وصل می‌کند، بنابراین می‌توانید اندازه‌گیری فعالیت عضلات را روی صفحه مشاهده کنید. هدف از فیزیوتراپی شما این است که پس از سکته مغزی مهارت‌های عملکردی خود را بازیابی کنید تا بتوانید به زندگی خود برگردید.

 

درمان ام اس با فیزیوتراپی

با ام اس( Multiple sclerosis)، به احتمال زیاد احساس ضعف، خستگی و درد خواهید کرد. فیزیوتراپی می‌تواند به شما در مدیریت علائم بیماری اسکلروز کمک کند. یک فیزیوتراپی به شما کمک می کند تا کشش‌ها را برای کاهش اسپاسم عضلات، تمریناتی برای قوی نگه داشتن عضلات و تمرین های خاص برای حرکت انجام دهید. با استفاده از فیزیوتراپی می‌توانید مشکلات تعادل و مشکل در حرکت بدن را بهبود ببخشید. همچنین در مورد نحوه استفاده از وسایل کمکی مانند عصا یا صندلی چرخدار به شما دستورالعمل تخصصی داده می‌شود. یک فیزیوتراپیست می‌تواند در تمام مراحل ابتلا به ام اس به شما کمک کند.

 

حوزه عصب درمانی و فیزیوتراپی امروز با هم کار می‌کنند. آیا شما از یک بیماری عصبی رنج می‌برید؟ آیا این شرایط در سبک زندگی شما تأثیر دارد؟ اگر چنین است، برای مشاوره و  ارزیابی جامع با کلینیک فیزیوتراپی حسام تماس بگیرید. فیزیوتراپی‌هایست‌های متخصص و آگاه ما می‌توانند به شما در مدیریت علائم بیماری عصبی خود کمک کنند. هر بیمار نیازهای منحصر به فردی دارد و درمانگران ما، برای موفقیت شما یک برنامه درمانی مختص به شما فراهم می‌کنند.