آسیب شغلی یا مصدومیت کاری

آیا در حین کار کردن مصدوم شده‌اید و اکنون با درد یا حرکت محدود دست و پنجه نرم می‌کنید؟ هرچند ممکن است احتیاط‌هایی را در محل کار انجام می‌دهید، آسیب شغلی همچنان رخ می‌دهد. از فشار و عضلات کشیده شده ناشی از لیفت سنگین تا صدمات حرکتی تکراری در مطب، هر کار خطرات خاصی دارد. کار تهدیدهای بسیاری را برای تحمل یک آسیب ایجاد می کند. شما زمان زیادی را در محل کار می گذرانید، احتمالاً روزانه چندین بار همین کارها را انجام می‌دهید. اگر یک جراحت ناشی از کار را تجربه کرده اید، با کلینیک ما تماس بگیرید تا بدانید که چگونه فیزیوتراپی می تواند شما را در مسیر بهبودی کمک کند.

 

آسیب شغلی چیست؟

آسیب شغلی یا مصدومیت کاری (Occupational injury‎) به معنای صدمات جسمی ناشی از کار است. اندام‌هایی از بدن که بیشتر در معرض این آسیب‌ها قرار دارند عبارتند از: مفاصل و ستون فقرات، دست‌ها، سر، شش‌ها، چشم‌ها، استخوان‌بندی و پوست است. آسیب‌های شغلی می‌توانند در اثر خطرات شغلی ناشی از کار (فیزیکی، مواد شیمیایی، زیست‌شناسی، یا روان‌شناختی)، از قبیل دما، نویز، گزش حشرات یا گاز گرفتن حیوان، انتقال بیماری از طریق خون، تنفسی، مواد شیمیایی خطرناک، پرتویی، و فرسودگی شغلی ایجاد گردد.

 

انواع آسیب شغلی یا صدمات ناشی از کار

چندین نوع آسیب شغلی یا صدمات ناشی از کار وجود دارد که ممکن است در حین کار دچار شوید. در زیر چند مورد از شایع ترین صدمات وارده به کار وجود دارد.

 

سندرم تونل کارپ

این عارضه شامل عصب مدیان می‌شود و باعث ضعف، بی‌حسی یا سوزن شدن در دست شما شود. تقریباً هرکسی که شغلی نیاز به استفاده مکرر داشته باشد، می تواند به سندرم تونل کارپ مبتلا شود. فیزیوتراپی می‌واند برای این بیماری خاص تسکین مؤثر داشته باشد.


تاندونیت

تاندونیت نمونه دیگری از آسیب دیدگی در محل کار است که می‌تواند در اثر حرکات تکراری ایجاد شود. تاندون‌ها هنگامی که مرتباً همان نوع حرکات را انجام می‌دهید، تحریک و ملتهب می‌شوید. هرچه زودتر به دنبال درمان تاندونیت باشید، سریع‌تر احتمال دارد که تسکین پیدا کنید.


کمردرد

درد به خصوص در ناحیه کمر یکی از شایع ترین انواع آسیب‌های ناشی از کار است. طبق تحقیقات، حرکات طولانی مدت، تکراری، بلند کردن وسایل سنگین یا حتی نشستن برای ساعت‌های طولانی در یک میز، همه می‌توانند باعث صدمات کمر شود. آسیب دیدگی به رباط‌ها و دیسک‌های پاره شده از آسیب‌های کمر است.


حوادث رانندگی با اتومبیل

مشاغل زیادی وجود دارد که به رانندگی نیاز دارند. حوادث اتومبیل می‌تواند از جزیی یا حاد باشند و از راه‌های مختلفی می‌تواند به فرد آسیب برساند. استخوان‌های شکسته، ستون فقرات، دردهای زانو و حتی مشکلات مفصل ممکن است بعد از تصادف ایجاد شود.

 

پیشگیری از آسیب های شغلی

این در حالی‌ست که روش‌های پیشگیری از مصدومیت کاری یا شغلی قابل انجام هستند، هنوز صدمات زیادی به علت ارگونومی ضعیف، فضای نامناسب، تهویه نامناسب، جابجایی بارهای سنگین توسط افراد، استفاده غیر اصولی از تجهیزات، خطرات عمومی و آموزش ایمنی ناقص، وجود دارد.

 

علل آسیب شغلی

هنگامی که در محل کار هستید، اغلب مهلت‌های سختگیرانه‌ای وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید و بعضی اوقات حتی کارهای بیشتری را نیز می‌توانید در مدت زمان مورد نیاز انجام دهید. این بدان معنی است که افراد ممکن است با عجله، باعث تصادفات شوند. رانندگی بدون احتیاط یا بالاتر از حد مجاز سرعت می‌تواند باعث بروز حوادث خودرو شود. هنگامی که حرکات تکراری بیش از حد را با برنامه‌های طاقت فرسا و تمایل به اثبات خودتان ترکیب می‌کنید، این یک دستور جراحت است.

چندین دلیل خاص دیگر از صدمات ناشی از کار وجود دارد. سر خوردن، لغزش و افتادن اغلب منجر به آسیب دیدگی در کار می‌شود. بعضی اوقات حواس پرتی‌ها یا اغراق بیش از حد، در آسیب‌ها نیز نقش دارد. مهم نیست که چه نوع صدمه‌ای وارد کرده‌اید یا چگونه اتفاق افتاده است، فیزیوتراپی اغلب بهترین گزینه درمانی برای بهبودی مؤثر است.

 

چگونه فیزیوتراپی به آسیب های شغلی کمک می کند؟

یک فیزیوتراپی آموزش دیده می‌تواند وضعیت فردی شما را ارزیابی کرده و برنامه‌ای برای مدیریت درد ایجاد کند و به شما در بهبود سریع‌تر کمک کند. چندین روش خاص وجود دارد که فیزیوتراپی ممکن است در طول دوره درمانی شما استفاده کند. این روش‌ها ممکن است شامل ماساژ درمانی، یخ یا گرما درمانی، فناوری اولتراسوند و تحریک الکتریکی باشد.

فیزیوتراپی می تواند به شما کمک کند پس از آسیب دیدگی مجدد قدرت و انعطاف‌پذیری خود را به دست آورید. ممکن است فیزیوتراپی همچنین از ترکیب چندین نوع روش درمانی استفاده کند تا به شما در بهبودی و درمان هرگونه درد مربوط به آسیب شغلی کمک کند.

 

فیزیوتراپی نه تنها در درمان و بهبودی بیماران آسیب دیده، ناشی از کار مؤثر است، بلکه فیزیوتراپی نیز بیشتر به شما می‌آموزد که چگونه  در آینده از صدمات مشابه جلوگیری کنید. کلینیک فیزیوتراپی حسام ممکن است تمریناتی را به شما بیاموزد که فشار را در کمر شما یا روش‌های جدید نشستن در میز کار کاهش دهد تا از صدمات تکراری جلوگیری شود. این می‌تواند مدتی طول بکشد تا به خودتان بیاموزید که چگونه کار خود را بدون ایجاد صدمه انجام دهید، اما به محض اینکه الگوها را اجرا کنید، می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری کار کنید، با فیزیوتراپی حسام در تهران تماس بگیرید تا راهنمایی شوید که چگونه فیزیوتراپی می‌تواند به شما در بهبودی از آسیب ناشی از کار کمک کند.