یونتوفورزیس یا یونتوفورز (Iontophoresis)

یونتوفورزیس یا یونتوفورز (Iontophoresis) چیست؟

یونتوفورزیس یا یونتوفورز (Iontophoresis) یک تکنیک پزشکی است که برای اهداف درمانی مستقل، تشخیصی و دارورسانی  استفاده می‌شود. یونتوفورز روشی‌ست که توسط فیزیوتراپیست‌ها برای معالجه تنوع گسترده‌ای از شرایط از جمله بورسیت، تاندونیت / تاندونوپاتی و برای کمک به مدیریت بافت اسکار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده از تحریک الکتریکی برای کمک به تجویز دارو از طریق پوست به بدن کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی یونتوفورز می‌توانید در کاهش التهاب، بافت اسکار یا درد در نقاط درد به منظور بهبود بهبود و بهبود عملکرد، با فیزیوتراپی حسام در تهران تماس بگیرید.

نام یونتوفورزیس از قسمت‌های زیر تشکیل شده‌است:

ion از ریشه یونانی ienai به معنای رفتن است، اما می‌توان آن با معنای امروزی یون (ذره باردار) در نظر گرفت. phore که از ریشه phorein به معنای حمل کردن گرفته شده و sis- که پیشوندی یونانی به معنای عمل، فرایند و وضعیت است. در نهایت، انتخاب نام این تکنیک با توجه به سابقه پیدایش آن و دسته‌ای از کاربردهای آن که شامل انتقال دادن ذرات باردار بوده انجام شده‌است.

 

یونتوفورزیس یا یونتوفورز (Iontophoresis) چگونه عمل می‌کند؟

یونتوفورزیس Iontophoresis با استفاده از یک راه حل با بار منفی یا مثبت بر روی لکه کار می کند و سپس با استفاده از برق برای فشار دادن دارو به بافت آسیب دیده بیمار. برای درک اصول اولیه، نیاز به یادآوری کلاس فیزیک و شیمی است! ذرات یونی که یکسان هستند یکدیگر را دفع می کنند. بنابراین، اگر یک راه حل با بار منفی را برای انتهای منفی پچ اعمال کنید، دارو دفع می شود و به داخل بافت هل می دهد.

فیزیوتراپی حسام بسته به شرایط شما، نوع دارو را برای استفاده با یوناتوفورز تعیین می کند. ممکن است از کورتیکواستروئید، لیدوکائین و مسکن استفاده شود. هنگامی که فیزیوتراپی شما تشخیص داد که کدام دارو برای شما مناسب است، دارو بر روی نقطه قرار می‌گیرد. پوست شما با الکل تمیز می شود و بر روی قسمت تاندون  قرار می گیرد. سپس از یک جریان الکتریکی برای شکستن مقاومت در پوست استفاده خواهیم کرد تا در ارائه دارو موثرتر باشد. این جریان فقط حدود 3 دقیقه طول می‌کشد. سپس وصله دارویی برای اطمینان از رساندن حداکثر دارو، 18 تا 24 ساعت بماند. ممکن است برخی از پین ها و سوزن ها را با جریان الکتریکی احساس کنید، که گاهی اوقات مانند یک نیش زنبور کوچک توصیف می‌شود. اگر در طول درمان احساس ناراحتی می کنید، فوراً به فیزیوتراپی اطلاع دهید. از آنجا که ما در تلاشیم آسیبی به پوست بیمار نرسد، ممکن است بعد از اتمام کار بروی آن ناحیه پوست قرمز شود.

 

کاربردهای یونتوفورزیس یا یونتوفورز (Iontophoresis)

دلایل زیادی وجود دارد که یک فیزیوتراپی می تواند یوننتوفورز را برای شما تجویز کند.  که شامل موارد زیر است که فقط به این موارد محدود نمی‌شود:

 • تاندونیت / تاندونوپاتی روتاتور کاف
 • بورسیت زیر آکرومی
 • گلف بازان / آرنج تنیس
 • تاندونیت / تاندونوپاتی پاتلر
 • تاندونیت آشیل / تاندونوپاتی
 • مدیریت بافت اسکار

 

کاربرد در درمان تعریق بیش از حد

یکی از کاربردهای مهم یونتوفورزیس، درمان تعریق بیش از حد است که به تأیید سازمان FDA رسیده‌است. یونتوفورزیس معمولاً به عنوان خط اول درمانی یا برای افرادی که پاسخ مناسبی از ضد تعریق‌ها نگرفته‌اند توصیه می‌شود. در این کاربرد، اثرات درمانی شگرف یونتوفورزیس و بدون عارضه بودن آن اثبات شده‌است. در درمان با روش یونتوفورزیس از آب معمولی استفاده می‌شود.

کاربرد در دارورسانی

کاربرد دیگر یونتوفورزیس دارورسانی از طریق پوست است. به عبارتی می توان دارورسانی به این روش را مشابه تزریق، اما بدون استفاده از سوزن دانست. در این روش، یک ماده باردار توسط نیروی محرک دافعه الکتریکی (ایجاد شد ه توسط جریان الکتریکی کوچک دستگاه) از پوست وارد بدن می شود.


می توانید از مشاوره کلینیک فیزیوتراپی حسام جهت راهنمایی و انتخاب درست یونتوفورزیس (Iontophoresis) کمک بگیرید.

 

عوارض جانبی و موارد منع استفاده از یونتوفورزیس (Iontophoresis)

Iontophoresis یک روش بسیار بی خطر است و به طور معمول عوارض جانبی آن حداقل است. همانطور که قبلاً گفته شد، ممکن است هنگام روشن شدن جریان الکتریسیته، احساس خفیف کمی از ضربه را احساس کنید. بعد از برداشتن لکه، بعضی از بیماران بثورات پوستی ایجاد می‌کنند. لطفاً در صورت بروز این مسئله، به فیزیوتراپی خود اطلاع دهید و ما برنامه درمانی شما را در صورت لزوم تنظیم خواهیم کرد.

موارد منع مصرف برای این روش شامل موارد زیر است:

 • بارداری
 • ضربان ساز
 • آریتمی قلبی
 • بثورات پوستی
 • بیماری پوستی


یافتن فیزیوتراپی مناسب

در صورتی نمی‌دانید که یونستوفورز برای شما مناسب است ما در کلینیک فیزیوتراپی حسام، گزینه‌های بسیاری برای کمک به درد و اختلال عملکرد ارائه می‌دهیم. بخاطر داشته باشید، یونونتوفورزیس یک درمان منفعل است و در صورت ترکیب با درمان فعال، از جمله ورزش درمانی (تمرین درمانی) برای حرکات کششی، تقویتی همچنین درمان دستی بهتر عمل می‌کند.