اولتراسوند (Ultrasound)

اولتراسوند Ultrasound چیست؟

اولتراسوند Ultrasound نوعی انرژی مکانیکی است که سالهاست در درمان درد مزمن و بهبود روند بهبودی مورد استفاده قرار می گیرد. چندین روش خاص وجود دارد که یک فیزیوتراپی می تواند از اولتراسوند درمانی برای درمان صدمات و کاهش درد استفاده کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد چگونگی اولتراسوند درمانی جهت بهبودی، کاهش درد و بهبود توانایی خود در انجام فعالیت‌ها روزانه خود، با کلینیک فیزیوتراپی حسام تماس بگیرید.

 

درمان با دستگاه اولتراسوند

از فراصوت با بسامدهای متغیر و پایین در فیزیوتراپی برای کاهش التهاب و درد استفاده می‌شود. اولتراسوند درمانی استفاده از امواج صوتی برای درمان انواع شرایط عضلانی، استخوانی و رباط است. امواج صوتی باعث ایجاد ارتعاشاتی می شوند که گرما ایجاد می کنند. هنگامی که بافت های بدن لرزان می شوند، اصطکاک تولید شده در سطح مولکولی رخ می‌دهد. در نهایت باعث افزایش درجه حرارت بافت‌ها می‌شود. این یکی از مزایای بسیار زیاد استفاده از اولتراسوند Ultrasound است. این روش می‌تواند در اعماق بافت‌ها نفوذ کند.

در حین فیزیوتراپی، از ژل به طور معمول در سطح اپلیکاتور استفاده می شود تا اصطکاک را به حداقل برساند و همچنین برای ترویج انتقال امواج فراصوت. سپس امواج توسط تاندون ها، رباط ها و بافت های همبند جذب می شوند.

 

روش کار اولتراسوند چگونه است؟

به طور کلی دو روش اولتراسوند (Ultrasound) وجود دارد که می تواند در بدن شما برای بهبود و ترمیم بافت ها در طول خدمات فیزیوتراپی کار کند. اولین مورد این است که انرژی حرارتی یا گرما را تأمین می‌کند. دوم مزایای غیر حرارتی است.

حرارتی – هنگام استفاده از اولتراسوند، گرما در سطح عمقی وارد بافت ها می شود. این می تواند ضمن کاهش درد گردش خون را افزایش دهد. گرما همچنین می تواند عضلات را راحت تر کشش دهد. بنابراین انرژی حرارتی حاصل از Ultrasound در طول درمان فیزیکی می تواند عضلات و تاندون های محکم را شل کند.

Non-Thermal – اولتراسوند همچنین به روشهای خاصی کار می کند که با انتقال حرارت ارتباطی ندارد. هنگامی که انرژی از طریق Ultrasound وارد بدن می شود حباب های گازی کوچکی ایجاد می شوند که در اطراف بافت ها جمع می شوند. این حباب ها با سرعتی سریع منقبض شده و گسترش می یابند. به این کاویتاسیون گفته می شود.

 

مزایای اولتراسوند Ultrasound

افزایش جریان خون – درست با کاهش سرماخوردگی، گرما باعث افزایش آن می شود. اولتراسوند درمانی باعث افزایش اندازه عروق خونی شما و در نتیجه افزایش جریان خون می شود. افزایش جریان خون به این معنی است که هنگام دفع مواد زاید مواد مغذی بیشتری به منطقه آسیب دیده شما منتقل می شود. این در نهایت روند بهبودی را تقویت می کند.


کاهش تورم و التهاب – درمان اولتراسوند نشان داده است که ضمن افزایش دامنه حرکات، سفتی در عضلات و مفاصل را کاهش می دهد. پس از افزایش جریان خون و تورم و التهاب کاهش می یابد، این باعث می شود عضلات و مفاصل شما نسبت به تمرینات کششی دستی و انواع مختلف ماساژ پاسخ مطلوب تری نشان دهند.


ارتقاء التیام بافت – اولتراسوند نه تنها عضلات و دامنه حرکت مفصل شما را بهبود می بخشد، بلکه می تواند به بهبود بافت های زخمی نیز کمک کند. متابولیسم سلولهای موجود در بافت تحت تأثیر Ultrasound قرار می گیرد. لرزش حاصل از اولتراسوند می تواند به جلوگیری از ایجاد بافت اسکار کمک کند.


شرایط درمان شده با اولتراسوند

در حالی که افزایش جریان خون، کاهش تورم و التهاب و بهبود بافت از مزایای کلی اولتراسوند است، چندین شرایط خاص وجود دارد که این فرایندها می توانند به بهبودی کمک کنند. در زیر چند مورد از شرایط جسمی قابل درمان است.

  • بورسیت و تاندونیت – شانه منجمد نوعی بورسیت است که با استفاده از اولتراسوند درمانی به طور موثر قابل درمان است.
  • عضلات و اشک ها – استفاده از Ultrasound درمانی می تواند باعث کاهش مدت زمان اسپری ها، سویه ها و پارگی ها برای بهبودی شود.
  • اسپاسم عضلانی – گرمای اعمال شده در مکانهای مختلف در محل یا در نزدیکی محل می تواند به آرامش عضلات و کاهش اسپاسم کمک کند.
  • آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت – این شرایط مزمن است که به خوبی به گرمای عمیق حاصل از اولتراسوند پاسخ می دهد.
  • شکستگی استخوان – با استفاده از اولتراسوند با شدت کم می توان التیام شکستگی استخوان را تقویت کرد. همچنین Ultrasound به عنوان ابزاری مقرون به صرفه تر و کمتر تهاجمی برای تشخیص انواع خاصی از شکستگی های استرس شناخته شده است.


اینها تنها چند مورد از بسیاری از شرایطی است که می توان با فیزیوتراپی از طریق اولتراسوند درمان کرد. سایر بیماری ها و بیماری هایی که ممکن است بهبود یافته یا بهبود یابد شامل سفیدپوشی، درد اندام فانتوم، درد دندان و حتی انواع خاصی از سرطان است.

 

یافتن یک فیزیوتراپی مناسب

یک فیزیوتراپی که در اولتراسوند Ultrasound درمانی آموزش دیده ممکن است بتواند به شما در درمان چندین نوع بیماری کمک کند. یافتن یک درمانی که تجربه ارزیابی و معالجه بیماری شما را داشته باشد مهم است. یک درمانگر آموزش دیده ممکن است از انواع تکنیک های اولتراسوند برای معالجه وضعیت شما استفاده کند. اغلب اوقات Ultrasound قبل از انواع مختلف ماساژ و ورزش انجام می شود.

هدف از فیزیوتراپی کاهش علائم شما و ترویج بهبودی است. این در نهایت باعث افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکت خواهد شد. همچنین به کاهش یا از بین بردن هرگونه درد ناشی از آسیب یا بیماری شما کمک خواهد کرد.