آنالیز دویدن (Run Analysis)

تجزیه و تحلیل راه رفتن یا آنالیز دویدن

امروزه توسعه فعالیت­‌های ورزشی و همینطور میل و رغبت افراد جامعه به ورزش که با سرعت در حال رشد است منجر شده روزانه افراد زیادی به طور حرفه‌­ای یا آماتور به ورزش بپردازند. دراین بین تعداد افرادی که فعالیت ورزشی­‌شان به پیاده­‌روی و دویدن خلاصه می‌­شود کم نیست.

همانطور که می‌­دانید قسمت عمده­ای از فعالیت افراد به راه رفتن مربوط می­شود. مطالعات نشان داده است که همه افراد حداقل برای یک بار در طول زندگی­ خود دچار درد اندام تحتانی شده‌­اند که هزینه­‌های زیادی برای آنها به بار آورده می‌­آورد. با توجه به موارد ذکر شده افرادی که به نوعی با دویدن سر وکار دارند اعم از ورزشکاران، مریبان و پزشکان تیم­‌ها باید ریسک فاکتورهای طبیعی دویدن را بشناسند و برای پیشگیری از آسیب دیدگی اطلاعات کافی داشته باشند.

دویدن یک ورزش محبوب برای افراد در هر سنی و سطح آمادگی جسمانی است. دویدن یک ورزش نسبتاً ارزان با دسترسی آسان است. هیچ باشگاهی نیاز ندارد. فقط کفش خود را ببندید، درب را باز کنید و  شروع به دویدن کنید. متأسفانه بسیاری از مردم دچار صدمات وارده هستند که می‌تواند بر پاها و مچ پا در تمام طول زندگی شما تأثیر بگذارد. برخی از این صدمات شامل سندرم ITB ، فاشیات پلانتار و اسپلینت ساق است. بسیاری از صدمات به دلیل نامناسب بودن کفش، ضعف عضلات و عدم تعادل و یا بیومکانیک معیوب با تکنیک دویدن رخ می دهد. درک و حفظ فرم مناسب با دویدن برای کاهش خطر آسیب بسیار مهم است. متخصصان فیزیوتراپی حسام در مشاهده، تشخیص و درمان صدمات آماده هستند تا بهترین مشاوره و خدمات را در اختیارتان قرار دهند. آنها می‌توانند شما را به دویدن برگردانند، عملکرد شما را ارتقا بخشیده و از آسیب بیشتر جلوگیری کنند.

تشخیص و درمان آسیب‌دیگی زانو از طریق آنالیز دویدن

مهمترین مفصلی که در دویدن در معرض آسیب دیدگی قرار دارد زانو است. بطوریکه 40 درصد آسیب­‌های اندام تحتانی را به خود اختصاص داده است. بنابراین با بررسی مکانیزم راه رفتن (آنالیز دویدن) و شناسایی وضعیت‌­های قرارگیری این مفصل حین آسیب هم می­‌توان تا حدی از بروز آسیب جلوگیری کرد و هم هزینه­‌های درمان را کاهش داد. بیومکانیست­ها، آسیب‌شناسان و پزشکان ورزشی برای درک بهتر مکانیزم­‌های آسیب دیدگی برای آنالیز گام برداری از ابزارها و شکل­های مختلف تجزیه و تحلیل استفاده می­‌کنند.

در فیزیوتراپی حسام، ما می‌توانیم یک ارزیابی فردی از تکنیک دویدن (آنالیز دویدن) شما انجام دهیم و اصلاحاتی را انجام دهیم تا شما را از آسیب دیدگی دور نگه دارد. ارزیابی شامل ویدئویی از شما است که بر روی تردمیل، بررسی و در مورد معایب بیومکانیکی مشاهده شده و یک برنامه درمانی برای رسیدگی و تصحیح تکنیک اجرای خود قرار خواهید گرفت. ما همچنین یک ارزیابی پوسچر ، دامنه حرکات و تست قدرت اندام تحتانی شما و ارزیابی فعال سازی و استقامت عضلات هسته ای شما را انجام خواهیم داد.

 

اهداف اصلی تجزيه و تحليل دویدن برای ورزشکان

  • به‌طور کامل با حرکت‌هاى اختصاصى بدن که در يک حرکت انجام مى‌شود با اطلاع گردد.
  • با تمام عضلاتى که در يک مهارت به‌طور مختلف دخالت دارند آشنايى حاصل نموده بينش بيشترى در مورد حرکت پيچيده پيدا کند.
  • عضله يا عضلات مخصوصى را که در حرکت، کار اصلى را به‌عهده دارند مشخص نمايد، که بعداً نتواند تمرينات و حرکات تقويتى را جهت همان عضله يا عضلات تنظيم نمايد.
  • عضلاتى را که لازم است جهت مهارت مربوط انعطاف‌پذير شوند (کشش عضلات)، مشخص نمايد.

 

درمان در فیزیوتراپی حسام شامل موارد زیر است:

  • برنامه تمرینی قدرت و انعطاف پذیری برای رفع نقص های خاص شما
  • تقویت هسته و استقامت
  • درمان دستی و / یا سوزن خشک
  • ارزیابی مجدد از روش اجرا