موبیلیزیشن مفصل (Mobilization)

موبیلیزیشن مفصل چیست؟

موبیلیزیشن مفصل نوعی از درمان دستی است که در کلینیک فیزیوتراپی حسام انجام می‌شود. این تکنیک شامل حرکت منفعل اتصالات خاص با استفاده از مهارت، تکنیک و تخصص فیزیوتراپ است. یک فیزیوتراپ می‌تواند از دستان خود برای موبیلیزیشن مفصل آسیب دیده استفاده کند، یا ممکن است برای ارائه اثر درمانی مورد نظر، از ابزارهای خاصی از جمله بند استفاده کند.

موبیلیزیشن مفصل برای مفاصل بدن و ستون فقرات که دچار حالت چسبندگی، سفتی و خشکی هستند یا مفاصلی که دچار التهاب و درد هستنداستفاده می‌شود. لازمه‌ی انجام موبیلیزیشن تخصص بالای آناتومی و کینزیولوژی مفصل و مهارت دستی بالای فیزیوتراپ است. این تکنیک در 4 رده صورت می‌پذیرد که بستگی به شدت درد و هدف درمانی دارد. رده 1 و 2 برای کاهش درد و اسپاسم عضلانی  و ردهای 3و4  برای رفع خشکی و سفتی مفصال استفاده می‌شود.

جهت استفاده این تکنیک تشخیص خیلی مهم است که بایستی حتما درگیری مفصل از عضلات جدا تشخیص داده شود و ناحیه‌ی درد مفصل باشد.

صدها مفصل در بدن وجود دارد که انواع و اندازه‌های مختلفی دارند (مانند “مفصل لولا” در آرنج ، “مفصل توپ و سوکت” در ران یا “مفصل زین” در انگشت شست) اتصالات، که توسط سطوح مفصلی دو یا چند استخوان تشکیل شده‌اند به ترکیبی از پایداری و تحرک بستگی دارند تا بتوانند به شما در کارآمدی بهتر عمل کنند. نکته مهم این است که مفاصل توسط طیف گسترده‌ای از ساختارهای فیزیولوژیکی از جمله کپسول، رباط ، تاندون ، غضروف و فیبرهای عضلانی پشتیبانی می‌شود، که همه این موارد می‌توانند آسیب ببینند و به طور بالقوه از خدمات فیزیوتراپی بهره‌مند شوند، از جمله این خدمات موبیلیزیشن مفصل است.

 

نوع خاص، بزرگی، سرعت و فرکانس موبیلیزیشن مفصل انجام شده به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله هدف درمان، نوع هدف قرارگیری مفصل و حتی آناتومی منحصر به فرد بیمار. تأثیرات اولیه موبیلیزیشن مفصل شامل کاهش درد، بهبود دامنه حرکت و بهبود کیفیت حرکت مفصلی (آرتروکینماتیک) است.

 

چه شرایطی می تواند از موبیلیزیشن مفصل بهره ببرد؟

گاهی اوقات  در نتیجه آسیب، استرس، وضعیت ضعیف، حرکات تکراری یا حتی در نتیجه سایش و پارگی ناشی از سن، ممکن است یک مفصل تحریک، متورم یا بهم ریخته شود. وقتی این اتفاق بیفتد، ممکن است مفصل به درستی حرکت نکند و سفت همرا با درد باشد. ساختارهای مجزا از جمله عضله‌ها ، تاندون‌ها و لیگامان‌ها به عنوان یک اثر جبرانی در تلاش برای پشتیبانی یا تثبیت مفصل آسیب دیده ممکن است متشنج یا زخمی شوند. این می‌تواند به ضعف عضلات یا حتی تحریک و آسیب به اعصاب اطراف منجر شود.

 

موبیلیزیشن مفصل برای همه بیماران مناسب نیست، و فیزیوتراپ‌های متخصص و با تجربه ما می توانند تشخیص دهند که آیا این برای شما یا عزیزانتان مناسب است یا خیر عبارتند از:

  • آرتروز (بخصوص شانه ، ستون فقرات ، آرنج ، لگن و زانو)
  • روتاتور کاف و اشک میریزد
  • کپسولیت چسب (شانه یخ زده)
  • اپیکوندیلیت میانی یا جانبی (به ترتیب گلف باز یا آرنج تنیس)
  • مچ پا اسپری می کند
  • سیاتیک و انواع دیگر سندرمهای تحریک عصبی
  • قفل شدن مفصل صورت و انواع دیگر بدخیم شدن نخاع
  • شلاق زدن

 

مسائل مشترک اغلب عوامل اساسی پنهان هستند مثلا در رانندگی انواع دیگر آسیب ها و بیماری‌ها از جمله فشار عضلانی، آسیب رباط و بورسیت است، به همین دلیل ما به شما توصیه می‌کنیم تا با هر نوع اختلال حاد یا مزمن با یک متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید. مفاصل شما می‌تواند به درد شما کمک کند بدون آنکه حتی متوجه شوید!

 

در طی یک درمان موبیلیزیشن مفصل در فیزیوتراپی چه انتظاری باید داشته باشیم؟

اگر بیمار با درد مفاصل حاد یا مزمن به متخصصین کلینیک فیزیوتراپی حسام  مراجعه کند، در ابتدا می توانید انتظار داشته باشید که جلسه اولیه به طور کامل معاینه میشود. ما می‌خواهیم همه موارد را از دامنه حرکت، قدرت، هماهنگی، میزان درد، وضعیت حرکتی و حتی کشش نسبی ارزیابی کنیم تا به ما کمک کند که یک تشخیص دقیق را انجام دهیم.

با توجه به یافته های تست‌های ما و همچنین اطلاعاتی که از شما درمورد تاریخچه پزشکی فعلی و گذشته شما سؤال میشود، میتوانیم یک برنامه درمانی اختصاصی برای درمان شما تهیه کنیم. از آنجا که نشان داده شده است که تکنیک‌های موبیلیزیشن مفصل برای انواع مختلف شرایط مؤثر است، ممکن است خیلی خوب تصمیم بگیریم که این نوع درمان دستی را در برنامه درمانی شما عملی کنیم.

برای آماده شدن برای یک جلسه فیزیوتراپی با موبیلیزیشن مفصل، حتماً لباس راحتی بپوشید. پزشک شما باید بتواند مفصل خاصی را که در حال موبیلیزیشن کردن است در تماس باشد (مطمئن باشید که حریم خصوصی و آسایش شما برای کارکنان ما بسیار مهم و حیاتی است). فیزیوتراپی شما مطمئناً در مورد نحوه نشستن یا دراز کشیدن در طول جلسه راهنمایی خواهد کرد و همچنین اینکه بعد از جلسه‌ی خود به منظور به حداکثر رساندن تأثیرات و جلوگیری از عود مجدد درد یا اختلال عملکرد،  موارد و نکاتی را در اختیار شما قرار خواهد داد. برای تکمیل و بهینه‌سازی تأثیرات موبیلیزیشن مفصل، ما همچنین به شما خدمات اضافی را آموزش خواهیم داد که ممکن است شامل تمرین درمانی برای تقویت و دامنه حرکت، روش و تکنیک‌ها و بازآزمایی موضعی و عصبی عضلانی باشد.