نوار کینزیو (Kinesio Taping)

نوار کینزیو  (Kinesio Taping) چیست؟

نوار درمانی کششی یا نوار کینزیو  Kinesio Taping یک نوار پارچه‌ای همراه با چسب اکرلیک است که با هدف درمان آسیب‌های ورزشی و اختلالات فیزیکی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اولین بار یک پزشک ژاپنی با نام کنزو کس در ژاپن ایده استفاده از پارچه‌های الستیک با چسب را معرفی کرد. پس از یک دهه از معرفی این محصول در سال ۱۹۸۰ ارتوپدیست‌ها، کایروپرکتیست‌ها، پزشکان طب سوزنی و دیگر پزشکان در ژاپن اصلی‌ترین مصرف کننده‌های این نوارها بودند. در سال ۱۹۸۸ این چسب‌ها توسط ورزشکاران المپیکی و حرفه‌ای ژاپن مورد استفاده قرار گرفت.

شما به احتمال زیاد ورزشکاران، سالن‌های بدنسازی و حتی زنان باردار را که از نوار  رنگارنگ در موقعیت‌های استراتژیک استفاده می‌کنند به عنوان راهی برای کاهش فشار بر روی مفاصل و کاهش درد را مشاهده کرده‌اید.

این محصول در واقع یک نوار باریک است که قادر است 120تا 140 درصد بیشتر از طول خودش کش بیاید. این نوار در مقایسه با نوارهای ورزشی سفید سنتی به مفصل اجازه حرکت در دامنه حرکتی بزرگتری را می دهد و از دوام بالاتری برخوردار است.

این نوارها ناراحتی و درد را کاهش داده و درناژ لنفاوی را توسط کشیدن میکروسکوپی پوست برطرف می‌کنند. این نوارها می توان برای کاهش درد و التهاب، شل شدن عضلات خسته و کمک به عضلات برای حرکت در 24 ساعت شبانه روز استفاده کرد.

این نوارها به واسطه نیروی کشسانی، پوست بدن را بلند کرده و آن را از دیگر لایه‌های بافت بدن جدا می‌کند. فضای خالی به وجود آمده به خون اجازه می‌دهد تا جریان بیشتری پیدا کرده و به این شکل توانایی بدن در پاکسازی مایع لنفاوی افزایش یافته و به این صورت التهابات با سرعت بالاتری التیام می‌یابند.

در حالی که استفاده از نوار برای بستن مناطق آسیب دیده ذاتاً چیز جدیدی نیست، روش استفاده از نوار کینزیو نیز متفاوت است. نوار کینزیو برای واکنش در برابر گرمای بدن، تخصصی است و با ماندن و استراحت در کل روز، پشتیبانی بیشتری را ارائه می دهد. در حالی که مدت زمان طولانی است که از بانداژهای سنتی برای تأمین پشتیبانی اضافی در هنگام بهبود آسیب استفاده می شود ، نوار کینزیو اولین نوع از این روش است. این نوع نوار کینزیولوژی را می توان از طریق فیزیوتراپی شما یا در یک فروشگاه محلی کالاهای ورزشی یا پزشکی خریداری کرد و در یک نوار به رنگ های مختلفی عرضه می شود. نوار برش داده می شود تا در منطقه مورد نیاز برای تقویت در طول یک روز استفاده شود، نوار Kinesio یکبار مصرف است و برای ماندگاری در تمام طول روز و گاهی اوقات طولانی‌تر طراحی شده است.

مؤلفه چسب آکریلیک در نوار کینزیولوژی توسط گرمای بدن فعال می‌شود، بدین معنی که به محض اینکه فیزیوتراپی شما سیستم تپینگ را اعمال می‌کند، شروع به کار می‌کند.

 

استفاده از نوار کینزیو یا Kinesio Taping برای جراحات و دردهای مزمن


نوار کینزیو بیشتر توسط ورزشکاران استفاده می شود، خصوصاً افرادی که به مدت طولانی فعالیت می‌کنند. به ویژه دوندگان به استفاده ار نوار کینزیو روی می آورد، زیرا این تکنیک بسیار مفید و کاربردی است. با این حال، نوار کینزیو می‌تواند برای افراد بسیاری که خارج از دنیای ورزش هستند نیز مفید باشد و مطمئناً فراتر از دوندگان بتوانید اثربخش باشد. کسانی که بعد از تایپ کردن تمام روز درد مچ دست دارند، یا به دلیل شغل خود کمر درد را تجربه می‌کنند، ممکن است از نوار کینزیو استفاده کنند.

 

شرایط متداول فیزیوتراپیست های آموزش دیده ما که اغلب با استفاده از کینزیولوژی انجام می شود شامل موارد زیر است:

  • اسپرین ها و سویه ها را برگردانید
  • درد گردن
  • صدمات شانه
  • زانو درد
  • آسیب های ورزشی


بسیاری از خانمهای باردار نیز در سه ماهه سوم برای استفاده از این روش نوارهای ورزشی به خصوص برای پشت، زانوها و حتی عضلات تحتانی شکم خود استفاده می‌کنند تا برخی از فشارهای اضافی بر بدن در دوران بارداری کاهش یابد. اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده به هر دلیلی با یک متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید، به خصوص برای تسکین درد در دوران بارداری.

 

بررسی کینزیولوژی به صورت علمی

هدف از نوار کینزیو تقویت گردش خون در مناطق هدفمند و در نتیجه کاهش درد و بهبود زمان بهبودی پس از آسیب است. نوار كینزیو از علم كینزیولوژی، كه یک جنبه اساسی در فیزیوتراپی است، استفاده می شود. استفاده از مشاغل و فعالیتهای روزمره از جمله مشغله در هر سطح فعالیت بدنی یا ورزش، باعث می شود که عضلات باعث ایجاد مفاصل و عضلات مشکل آفرین شوند.

 

این نوار با تقویت ملایمی پوست، کشش آن از عضلات شما کار می کند، در نتیجه اجازه می‌دهد خون و مایعات دیگر راحت‌تر گردش کنند. فشار ملایم بدن را برای ارسال خون اضافی به ناحیه مشخص شده نیز مستعد شود. این گردش خون بهبود یافته تورم را کاهش می‌دهد و باعث بهبودی می‌شود. برخی از شواهد نشان می‌دهد که توانایی نگه داشتن استثنایی نوار نیز به اصلاح عضلات و رباط‌های نادرست کمک می‌کند.

 

برای اینکه نوار کینزیو به طور موثر برایتان مفید باشد باید از این نوارها به روش‌های استراتژیک استفاده شود. به سادگی قرار دادن کمی نوار بر روی پا یا آرنج شما نیست. هنگامی که یک فیزیوتراپی نوار را به روشی استراتژیک اعمال می‌کند به طور منظم پیگیری حرکت عضلات شما در طول روز است، در این صورت نوار می‌تواند برای شما مؤثر و مفید باشد و درد را کاهش دهد.