بادکش یا حجامت (Cupping therapy)

حجامت یا بادکش چیست؟

بادکش یا حجامت روش درمانی قدیمی و سنتی ایرانی است که از کوزه‌اندازی تر در طب سنتی چین الگو گرفته است.  کوزه‌انداختن به معنی ایجاد خلأ بر روی نقاط خاصی از پوست بدن با وسیله‌ای همچون بادکش است که برای رسیدن به اثرات درمانی خاصی انجام می‌شود. در حجامت قبل از ایجاد خلأ خراش‌هایی روی سطح پوست ایجاد می‌شود تا ایجاد خلأ منجر به خروج خون از بدن شود.

 امروزه از این روش برای کمک به آرامش، جریان خون، درد و التهاب استفاده می شود. برخی از پزشکان آن را ماساژ بافت عمیق می دانند.

 

حجامت چگونه انجام می‌شود؟

فیزیوتراپ یک ماده قابل اشتعال مانند الکل را در یک فنجان یا استکان قرار داده و آن را آتش می‌زند. هنگامی که شعله آتش در حال خاموش شدن است، فنجان به صورت وارونه بر روی پوست قرار می‌گیرد. وقتی هوای داخل فنجان خنک شود، خلاء ایجاد می کند و باعث بلند شدن پوست و گسترش عروق خونی می‌شود. نسخه مدرن‌تر این روش درمانی استفاده از پمپ لاستیکی به جای آتش برای ایجاد خلاء استفاده است.در بعضی مواقع، از فنجان‌های سیلیکونی برای ایجاد اثر ماساژ استفاده می‌شود.

 

فواید حجامت

فیزیوتراپی ها ممکن است گاهی اوقات ممکن است از حجامت به عنوان روشی برای رهاسازی بافت استفاده کنند. فنجان‌ها برای بلند کردن و جدا کردن بافت در قسمت‌های مختلف کشیده می شوند. که باعث آزاد شدن واسط بین بافتهای عصبی، فاسیا، پوست، رباط ها، عضلات و تاندون ها می‌شود. برخی از بیماران مبتلا به درد میوفاشیال فقط پس از یک جلسه میزان درد را گزارش می دهند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تکنیک‌های حجامت برای درد مزمن گردن، کمردرد و فیبرومیالژیا موثر هستند. همچنین استفاده از بادکش ثابت شده است که عضلات را شل می‌کند و نقاط محرک را آزاد می‌کند، جریان لنفاوی را بهبود می بخشد، گردش خون موضعی را افزایش می دهد و چسبندگی بافت اسکار را آزاد می‌کند.

 

انواع روشهای بادکش  یا حجامت

سه روش حجامت به صورت طولی، الیاف متقاطع و دایره‌ای است. تکنیک طولی متداول‌ترین است و فنجان به صورت طولی به سمت الیاف ماهیچه می چرخد. تکنیک الیاف متقاطع وقتی تصور می‌شود که بافت دچار زخم شده است، استفاده می شود. در پایان جلسه از تکنیک دایره‌ای استفاده می‌شود تا از پوشش کامل مناطق استفاده شود.

 

استفاده بادکش یا حجامت برای ورزشکاران

حجامت درمانی در بین ورزشکاران محبوب است. تعداد زیادی از ورزشکاران المپیک در ریو 2016 از حجامت استفاده کردند. یک بیمار ورزشکار با بیش از یک سال سابقه درد باند الیوتیبیال (ITB) در طی یک جلسه سه دقیقه ای حجامت، تسکین فوری را گزارش داد. یک هفته بعد این روش تکرار شد. پس از تنها دو جلسه حجامت، عاری از علامت بود و به حالت معمول خود بازگشت. چه چیزی می توانیم یاد بگیریم؟ حجامت درمانی به طور بالقوه می‌تواند مؤثرتر از تکنیک‌هایی باشد که در فشرده‌سازی بیشتر روی بافت‌های نرم تمرکز دارند که فرض می‌شود محکم باشد.

 

علم واقعی پشت حجامت درمانی وجود دارد. با ایجاد مکش با فشار منفی، می‌تواند باعث افزایش هیدراتاسیون و خون به بافت‌های بدن، تسکین چسبندگی، خلاص شدن از مایعات اضافی و از بین بردن بافت‌های همبند شود. این یک درمان همه کاره است و می‌تواند از انتشار بافت عمیق تا تخلیه لنفاوی اصلاح شود. این روش گاهی اوقات در فیزیوتراپی و ماساژ پزشکی استفاده می‌شود.

 

حجامت نباید در سایت‌های پوستی با زخم، عفونت، سوختگی یا التهاب فعال انجام شود. بعضی اوقات، ممکن است کبودی روی پوست ایجاد شود که تا دو هفته ادامه یابد. کبودی‌ها معمولاً با گذشت زمان برطرف می شوند.

 

مزایای حجامت

حجامت می تواند باعث تقویت سلامت پوست، کمک به مشکلات تنفسی و بهبود هضم شود. از آن برای تسریع در بهبود بیماری آنفولانزا و سرماخوردگی با بهبود ایمنی استفاده شده است. همچنین این علائم را از اختلالات مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کاهش می‌دهد.